NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Pierwszy z 14 domówionych SZT Pesa Atribo wyrusza do Włoch [ZDJĘCIA]

Pierwszy z 14 domówionych SZT Pesa Atribo wyrusza do Włoch [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. Pesa Bydgoszcz

Pesa rozpoczęła dostawy kolejnych pojazdów ATR220Tr dla włoskich kolei państwowych Trenitalia.

Trenitalia, narodowy włoski przewoźnik i jeden z największych w Europie podpisał pierwszą umowę z Pesa w 2013 roku. Do tej pory  spółka  dostarczyła do Włoch łącznie 85 ATR-ów. Są to trzyczłonowe zespoły trakcyjne przeznaczone do przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym.  Obsługują one regionalne połączenia na terenie całych Włoch, między innymi w rejonie Bari, Bolonii, Florencji, Padwy, Mediolanu czy Pizy.

 

 

 

 

Po zrealizowaniu głównej dostawy z umowy ramowej Trenitalia zdecydowała się w marcu 2018 roku zamówić kolejnych 14 pojazdów. Pierwszy z nich, ATR220Tr045, 5 lutego wyjechał do Włoch. 10 z tych pojazdów będzie wykorzystywanych w ruchu regionalnym na włoskiej wyspie Sardynia. Realizacja całego kontraktu ma się zakończyć do stycznia 2021 r.

Obecnie we Włoszech eksploatowanych jest 80 pociągów ATR 220. Pierwszych 41 składów zostało przekazane prywatnym przewoźnikom w trzech regionach Italii w latach 2008 – 2009. W grudniu 2013 roku PESA zawarła umowę na 40 następnych pojazdów ATR 220,z opcją do 60 kolejnych dla narodowego przewoźnika – Trenitalii, których dostawy były realizowane w latach 2015 – 2016. W Polsce dotychczas zamówiono 19 pociągów z tej rodziny.

ATR 220

ATR 220 został wyposażony w nowoczesny napęd silnikami wysokoprężnymi spełniającymi najnowsze normy emisji spalin poziom III B i przekładnię hydrodynamiczną gwarantującą płynność i wysoką dynamikę jazdy. Pojazdy charakteryzują się nowoczesnym designer i kolorystyką, przyjaznym wnętrzem wyposażonym m.in. w wygodne fotele, klimatyzację, dynamiczny system informacji pasażerskiej, WiFi oraz monitoring.

Fot. Pesa Bydgoszcz

Fot. Pesa Bydgoszcz

Fot. Pesa Bydgoszcz

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności