KDP Kolej jest dla ludzi Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Pierwszy francuski TGV po 41 latach kończy swoją służbę

Pierwszy francuski TGV po 41 latach kończy swoją służbę Fot. Twitter

Pierwszy skład TGV, wyprodukowany przez Alstom w Belfort w 1978 roku, został wycofany z ruchu pod koniec 2019 roku. Teraz wyrusza w pożegnalną trasę po Francji.

TGV 01, pierwszy pociąg dużych prędkości dla francuskiego przewoźnika opuścił fabrykę Alstoma w 1978 roku ponad 41 lat temu. Wtedy to był przystosowany do podróżowania po pierwszym odcinku szybkiej linii SNCF między Paryżem a Lyonem, zainaugurowanym we wrześniu 1981 roku.

Podczas swojej długiej służby pierwszy pociąg TGV był odnawiany i przemalowywany, lecz pierwotny zespół napędowy był nadal w ruchu do grudnia 2019 roku. Jak podają lokalne media pociąg ten przejechał ponad 13,5 miliona kilometrów.

TGV01 od wczoraj do 25 lutego jest w pożegnalnej trasie po Francji, m.in. odwiedzając zakłady taborowe. Na tę pożegnalną wycieczkę pociąg został odmalowany w oryginalnym pomarańczowym kolorze, którym był pomalowany gdy został oddany do użytku na LGV Paris-Lyon, pierwszej linii komercyjnej o dużej prędkości SNCF we wrześniu 1981 r.