NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Pierwsze maszynistki (jeszcze) stażystki w Arabii Saudyjskiej już za nastawnikami pociągów

Pierwsze maszynistki (jeszcze) stażystki w Arabii Saudyjskiej już za nastawnikami pociągów

Redakcja
Fot. @SRP_KSA

Pierwsze Saudyjki wkrótce zostaną maszynistkami pociągów kolei dużych prędkości. Zaczyna się etap szkolenia praktycznego.

W marcu br. 31 Saudyjek rozpoczęło szkolenie, dzięki któremu zostaną pierwszymi kobietami prowadzącymi pociągi w Arabii Saudyjskiej. Jest to przełom na skalę całego kraju, a było to po części kwestia wymuszona przez Renfe. Za rozwój kolei dużych prędkości w Arabii Saudyjskiej odpowiada hiszpańsko-saudyjskie konsorcjum, w skład którego wchodzi 12 hiszpańskich firm i dwie firmy z Arabii. Oczywiście ta decyzja o zatrudnieniu kobiet na stanowisku maszynistek musiała zostać uzgodniona z rządową organizacją Transport General Authority.

Na początku kandydatki przeszły szkolenie teoretyczne, które zakończyło się egzaminem. Teraz będą przechodzić przez etap obserwacji pracy maszynistów, a następnie pod okiem patronów zasiądą za nastawnikiem.

Szkolenie teoretyczne rozpoczęło się 13 marca: odbyło się 483 godzin szkolenia, podczas których wykładano takie przedmioty jak: podstawowa wiedza o kolei, przepisy ruchu i bezpieczeństwa, zagrożenia zawodowe, systemy przeciwpożarowe czy aspekty techniczne związane z pociągiem i infrastrukturą. Część praktyczna będzie liczyła 674 godziny, łącznie 1.157 godzin szkoleniowych – informuje Renfe.

Warto przypomnieć, że na szkolenie zakwalifikowało się 31 kobiet. Natomiast chętnych kandydatek było… 28 tysięcy!

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności