Ekonomia i rynek Wiadomości

PGO chce rozwijać obecność w branży kolejowej 

PGO chce rozwijać obecność w branży kolejowej  Fot. PGO S.A.

Grupa PGO chce rozwijać obecność w branżach kolejowej i paliwo-energetycznej. W średnim terminie zakłada zwiększanie się udziału eksportu w sprzedaży- poinformował ISBnews prezes PGO Łukasz Petrus.

Petrus zaznaczył, że Grupa PGO przyjęła już wiele lat temu fundamentalną dla nich strategię dywersyfikacji.

Był taki okres, kiedy branża górnicza stanowiła nawet do 70% sprzedaży. Już wtedy podjęliśmy decyzję, że chcemy budować dodatkowe segmenty. Dziś można powiedzieć, że ten proces się udał i będziemy starali się go kontynuować – powiedział Petrus w rozmowie z ISBnews.

Jego zdaniem największą branżą pozostaje górnictwo, choć stanowi dziś około 30% sprzedaży. Inne ważne branże to rolnicza, kolejowa – której udział wzrósł do niemal 10% z poniżej 1% kilka lat temu. Istotna jest także motoryzacja, tj. samochody ciężarowe i ciężki sprzęt. Branż kluczowych jest 5-6, wszystkich – kilkanaście.

Wśród tych kilkunastu branż są takie, które dla nas są najbardziej istotne, na które stawiamy. Oprócz kolei dobrym przykładem jest branża oil & gas, której udział wynosi już niecałe 2% przychodów, ale jest to udział rosnący. Już te 2% pozwoliło nam na zbudowanie przyczółków w Stanach Zjednoczonych. Jej potencjał jest gigantyczny. Oprócz oil & gas wymieniłbym też branżę energetyczną – powiedział Petrus.

Dodał, że jednocześnie górnictwo pozostanie istotnym odbiorcą, choćby dlatego, że grupa ma w tej dziedzinie duże doświadczenie.

Proporcje eksportu do sprzedaży krajowej krótkoterminowo pozostaną na takim samym poziomie, ale średnioterminowo na pewno będzie zwiększać się udział eksportu – wskazał prezes PGO.

Podkreśil jednak, że przyczyną tego nie będzie rezygnacja ze sprzedaży na rynku krajowym. Obecnie za ok. 54% przychodów grupy odpowiada sprzedaż krajowa, natomiast 46% przychodów stanowi eksport.

Grupa PGO to największa w Polsce grupa przemysłowa specjalizująca się w produkcji odlewów i odkuwek. Należą do niej oddziały produkcyjne: Pioma-Odlewnia z lokalizacjami w Piotrkowie Trybunalskim oraz Stalowej Woli, Odlewnia Żeliwa Śrem oraz Kuźnia Glinik w Gorlicach. Większościowym akcjonariuszem PGO jest TDJ.

(ISBnews)