NaKolei.pl WiadomościKonferencje i spotkania Pesa testuje układy biegowe powyżej 300 km/h. „Jesteśmy gotowi do produkcji”

Pesa testuje układy biegowe powyżej 300 km/h. „Jesteśmy gotowi do produkcji”

Adrian Izydorek
Mat. Pesa Bydgoszcz S.A.

Pesa od dłuższego czasu zdradza coraz to więcej informacji o swoim projekcie jakim są jednostki high speed. Prezes Zarządu Pesy podczas Kongresu Rozwoju Transportu poinformował, że obecnie odbywają się symulacje wypracowanych układów biegowych przy prędkości powyżej 300 km/h.

W dniu dzisiejszym, 30 czerwca 2021 roku podczas panelu dyskusyjnego na VII Kongresie Rozwoju Transportu pt. „Wielkie inwestycje infrastrukturalne – rozmach czy konieczność?” poruszony został temat dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego, który w założeniu ma w objąć zarówno inwestycje w infrastrukturę kolejową, ale także zakup nowego, szybkiego taboru.

Dlaczego rozmach to konieczność? Jeżeli chcemy żeby nasz kraj się rozwijał to potrzebujemy znacznie lepszego systemu transportowego. Jeżeli chcemy żeby wreszcie znacząca część transportu w Polsce przeszła na kolej, jednocześnie żeby był znacząco szybszy niż obecnie to potrzebujemy dużej, nowej infrastruktury – zaznaczył Wiceminister Marcin Horała podczas Kongresu.

Zainteresowania projektem CPK nie ukrywa Pesa Bydgoszcz, która chciałaby wypracować polską technologię pociągów KDP, które rozpędzałyby się do ponad 250 km/h. PKP Intercity pod projekt CPK będzie chciało ogłosić przetarg na dostawę 15 z opcją na 8 kolejnych EZT do 250 km/h. Przetarg ten zostanie tak szybko ogłoszony, bo de facto przewoźnik ma czas do 2030 roku z takimi zakupami. Czas ten może okazać się kluczowym dla polskich producentów taboru. Jak się okazuje Pesa w tym kierunku ma już poczynione kroki.

Nasza obecna przewozowa prędkość to 160 km/h, a nasze układy biegowe przechodzą pomyślne próby w tej chwili na powyżej  300 km/h. Są to próby na symulatorach, ale już jesteśmy gotowi to wdrażać do produkcji – powiedział podczas Kongresu Rozwoju Transportu Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa Bydgoszcz.

Pesa bierze czyny udział w rozmowach eksperckich dot. taboru organizowanych przez Centralny Port Komunikacyjny. Takie rozmowy mogą przyjmować formę dialogu technicznego.

Jak rozmawiamy o doborze taboru to jesteśmy traktowani jako uczestnik pewnej grupy eksperckiej, bo nie ma wiele takich projektów [jak CPK przyp. red.] gdzie podchodzi się w tak zorganizowany i zintegrowany sposób do rozwoju infrastruktury, doboru taboru, poprawy aspektów społecznych – stwierdził Prezes Zdziarski.

Prezes Zdziarski zaznaczył, że Pesa obecnie współpracuje z dostawcami i producentami komponentów do jednostek KDP.

My już teraz współpracujemy [z innymi producentami komponentów przyp. red.], kompilacja wielu zespołów technicznych, technologicznych, w których są wyspecjalizowani „wielcy tego świata”, produkujący systemy napędowe, jezdne, hamulcowe. My na co dzień współpracujemy z dostawcami lub producentami zespołów i komponentów do pojazdów wysokiej prędkości – powiedział Prezes Zdziarski.

Transmisja na żywo VII Kongresu Rozwoju Transportu:

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności