NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie PESA i NEWAG z ofertami na dostawę 160 pociągów spalinowych dla Kolei Czeskich

PESA i NEWAG z ofertami na dostawę 160 pociągów spalinowych dla Kolei Czeskich

Adrian Izydorek
Fot. Ceske Drahy

Trzech producentów złożyło oferty w przetargu Kolei Czeskich na dostawę 160 spalinowych jednostek. Wśród nich dwóch polskich producentów – Newag i Pesa Bydgoszcz.

Jak dowiedział się czeski portal informacyjny – Zdopracy.cz, do konkursu na dostawę 160 SZT zgłosiło się trzech producentów. Termin składania ofert upłynął w zeszłym tygodniu, według potwierdzonych informacji oferty złożyła Pesa Bydgoszcz oraz Newag. Koleje Czeskie szacują, że cała wartość kontraktu wyniesie około 14,5 miliarda koron – blisko 2,5 mld zł.

Jak informuje rzecznik prasowy Kolei Czeskich – do czasu rozstrzygnięcia przetargu, przewoźnik nie będzie komentować przebiegu postępowania. Na ten moment nieznany jest trzeci producent, który złożył w zeszłym tygodniu swoją ofertę. Można wykluczyć Siemens Mobility i Bombardiera, z uwagi na fakt, że obaj producenci nie koncentrują się na produkcji spalinowych jednostek. Nieoficjalnie mówi się, że trzecią ofertę złożył hiszpański producent – CAF.

W podstawie 33 jednostki

Podstawowe zamówienie obejmuje 33 SZT, razem z prawem opcji może do Czech trafić nawet 160 jednostek. Realizacja kontraktu potrwa do 2028 roku. Pociągi będą wykorzystywane do połączeń regionalnych. Mają być wyposażone w klimatyzację, wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Mają osiągać prędkość do 120 km/h, nowe jednostki mają być dostosowane do jazdy w potrójnej trakcji. Każdy pojazd ma być wyposażony w ETCS.

Przypomnijmy, że obecnie w barwach Kolei Czeskich jeżdżą pociągi wyprodukowane przez bydgoskiego producenta w kategorii RegioShark. Pesa Link II zostały zakontraktowane w ilości 31 sztuk w 2011 roku.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności