Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Pasażerowie zaprojektowali pociągi w Małopolsce

Pasażerowie zaprojektowali pociągi w Małopolsce Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Pasażerowie wskazali, jak powinny być wyposażone nowe pociągi w Małopolsce, które w przyszłości będą kupowane przez samorząd województwa.

Urząd marszałkowski poinformował, że według pasażerów składy powinny mieć osobny przedział dla osób z rowerami, dodatkowe udogodnienia dla osób niesłyszących i niewidomych i większą liczbę rozkładanych foteli, Ponadto pasażerowie wnioskują o montaż podłokietników, ładowarek USB, dodatkowych tablic informacyjnych oraz stolików pomiędzy siedzeniami „vis a vis”.

Samorząd otrzymał dziesiątki ankiet z propozycjami udogodnień, aby przejazdy pociągami regionalnymi były jak najbardziej komfortowe. – Co najważniejsze, większość z pomysłów uda się zrealizować i zamontować w najnowszych pojazdach, które kupimy jeszcze w tym roku – uważa marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Wygodne fotele i miejsca dla rówerów – o to m.in. postulowali pasażerowie

Jak widać, pasażerowie najczęściej zgłaszali uwagi dotyczące aranżacji wnętrza pojazdów, wygody foteli  ich rozmieszczenia oraz organizacji stref do przewozu rowerów. Dlatego w czterech nowych składach, które kupi województwo wydzielone zostaną specjalne przedziały dla rowerzystów z 10 stojakami na jednoślady. Po to, żeby rowerzyści mogli bez problemu wsiąść do pociągu nie tamując ruchu, przedziały zostaną oznakowane dużymi i łatwo dostrzegalnymi piktogramami umieszczonym na zewnątrz pojazdu.

Fotele zaś mają być ergonomiczne, z profilowaną tapicerką siedziska, oparcia i zagłówka oraz dodatkowymi podłokietnikami. Oprócz gniazdek elektrycznych przy fotelach znajdą się także ładowarki USB. W środku będą też montowane automaty z napojami i przekąskami.

Zmienią się także wymiary stolików. Te wmontowane w układzie „vis a vis” będą znacznie większe: 40 cm x 25 cm. Nowością będzie także montaż stolików w układzie „rzędowym” – w oparciu siedzenia fotela poprzedzającego miejsce siedzące. Poza tym wnętrza pojazdów zostaną dodatkowo wyciszone. Wszystkie nowe pociągi zostaną wyposażone w moduł GPS, aby umożliwić uzyskanie informacji o aktualnej lokalizacji pojazdu.

Poprawią się także warunki przewozu osób niepełnosprawnych. Dla osób niedosłyszący będzie zamontowany system wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną. Będą też oznaczenia w języku Braille’a dla osób niewidomych.

Wśród ciekawych pomysłów zgłoszonych przez pasażerów, które prawdopodobnie zostaną zrealizowane w przyszłości znalazły się także: wyodrębnienie specjalnych przedziałów zabaw dla dzieci, wydzielenie miejsc dla osób podróżujących ze zwierzętami oraz montaż specjalnych mocowań do przewożenia sprzętu narciarskiego.