NaKolei.pl Wiadomości Paraliż kolei w Polsce. Awarii uległy urządzenia sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania [AKTUALIZACJA]

Paraliż kolei w Polsce. Awarii uległy urządzenia sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania [AKTUALIZACJA]

Adrian Izydorek
Fot. PKP PLK S.A.

W Polsce doszło do awarii urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania. Kolej została sparaliżowana, Portal Pasażera nie działa.

Dzisiaj z samego rana doszło do poważnych awarii w LCS w kilkunastu miejscach.  Na ten moment wiadomo, że usterki wystąpiły we Wrocławiu, w Skierniewicach, Siedlcach, Tczewie, Grodzisku Mazowieckim, Koninie. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan  wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut.  Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą – poinformowały PKP PLK .

Jak podają PLK uruchomiono specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Póki co nie są znane przyczyny awarii systemów.

Równocześnie z przerwami działa Portal Pasażera, na którym pasażerowie mogą uzyskać wszelkie informacje o opóźnieniach pociągów i zmianach w ich kursowaniu.


AKTUALIZACJA: 17.03.2022, godz.: 9:00

Do awarii urządzeń doszło między godziną 3:30 a 4:00. Łącznie awaria wystąpiła w 19 lokalizacjach, czyli LCS-ach. Jak podaje PKP PLK, wszystkie systemy, które uległy awarii są jednego producenta: Alstomu (byłego Bombardiera), jak informują PLK: LCS-ów tego producenta mamy 33. Awaria objęła łącznie 820 km linii kolejowych. Jak zaznaczają PLK, za wcześnie wnioskować co było przyczyną awarii, a tym bardziej za wcześnie wskazywać, że był to cyberatak.

Skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo. Transport uchodźców: tutaj trwa pełna koordynacja razem z Ministerstwem Infrastruktury, aby ten proces nie był zatrzymany – podaje PLK.

Trwają prace naprawcze, ekipy remontowe producenta systemu, jak i Polskich Linii Kolejowych.

Zobacz również: Alstom zrywa relacje biznesowe z Rosją. Nie dostarczy żadnego swojego produktu do Rosji


AKTUALIZACJA: 17.03.2022, godz.: 10:00

PKP Intercity poinformowało, że z uwagi na usterki LCS odwołano następujące pociągi:

  1. Poc 1500 relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna w całej relacji
  2. Poc 1510 Neptun relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna w całej relacji
  3. Poc 54000 Sobieski relacji Gdynia – Wiedeń – na odcinku Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia
  4. Poc 5400 relacji Gdynia Gł. – Gliwic – na odcinku Gdynia Gł. – Warszawa Wschodnia
  5. Poc 1420 Daszyński relacji Warszawa Wschodnia – Bielsko Biała – w całej relacji
  6. Poc 4120 Daszyński relacji Bielsko Biała – Warszawa Wschodnia – w całej relacji
  7. Poc 31102 Hańcza relacji Kraków Główny – Suwałki – na odcinku Białystok – Suwałki uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA)
  8. Poc 13102 Hańcza relacji Suwałki – Kraków Główny – na odcinku Suwałki – Białystok uruchomiona ZKA
  9. Poc 4504 relacji Bielsko Biała – Gdynia Główna – na odcinku Bielsko Biała – Warszawa Wschodnia– uruchomiona ZKA ( Bielsko Biała – Katowice)
  10. Poc 1900 relacji Warszawa Gd – Łódź Fabryczna – w całej relacji

Pasażerowie, którzy zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji – informuje PKP Intercity.


AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 10:10

Jak poinformował Wiceminister Andrzej Bittel, problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter międzynarodowy.

Oczekujemy na informacje o przyczynach awarii od producenta oprogramowania – poinformował Wiceminister Infrastruktury.


AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 11:25

Jak informują PKP PLK, wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Przed godz. 11:00 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew.

Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4:00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej – informują Polskie Linie Kolejowe.

Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.

Służby techniczne nadal analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek.


AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 11:45

Alstom opublikował oświadczenie w sprawie.

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania exBombardier. Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Alstom dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą niezawodność usług, jakość i standardy bezpieczeństwa. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem – poinformował Alstom.


AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 13:20

Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu.

Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4:00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.


AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 15:00

Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania (LCS), co oznacza, że stopniowo normalizuje  się sytuacja na sieci kolejowej i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów

Pozostały do wykonania prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu LCS – Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki.

Non stop w koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności