W Polsce doszło do awarii urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania. Kolej została sparaliżowana, Portal Pasażera nie działa.
Dzisiaj z samego rana doszło do poważnych awarii w LCS w kilkunastu miejscach. Na ten moment wiadomo, że usterki wystąpiły we Wrocławiu, w Skierniewicach, Siedlcach, Tczewie, Grodzisku Mazowieckim, Koninie. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.
Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą – poinformowały PKP PLK .
Jak podają PLK uruchomiono specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Póki co nie są znane przyczyny awarii systemów.
Równocześnie z przerwami działa Portal Pasażera, na którym pasażerowie mogą uzyskać wszelkie informacje o opóźnieniach pociągów i zmianach w ich kursowaniu.
AKTUALIZACJA: 17.03.2022, godz.: 9:00
Do awarii urządzeń doszło między godziną 3:30 a 4:00. Łącznie awaria wystąpiła w 19 lokalizacjach, czyli LCS-ach. Jak podaje PKP PLK, wszystkie systemy, które uległy awarii są jednego producenta: Alstomu (byłego Bombardiera), jak informują PLK: LCS-ów tego producenta mamy 33. Awaria objęła łącznie 820 km linii kolejowych. Jak zaznaczają PLK, za wcześnie wnioskować co było przyczyną awarii, a tym bardziej za wcześnie wskazywać, że był to cyberatak.
Skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo. Transport uchodźców: tutaj trwa pełna koordynacja razem z Ministerstwem Infrastruktury, aby ten proces nie był zatrzymany – podaje PLK.
Trwają prace naprawcze, ekipy remontowe producenta systemu, jak i Polskich Linii Kolejowych.
Zobacz również: Alstom zrywa relacje biznesowe z Rosją. Nie dostarczy żadnego swojego produktu do Rosji
AKTUALIZACJA: 17.03.2022, godz.: 10:00
PKP Intercity poinformowało, że z uwagi na usterki LCS odwołano następujące pociągi:
- Poc 1500 relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna w całej relacji
- Poc 1510 Neptun relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna w całej relacji
- Poc 54000 Sobieski relacji Gdynia – Wiedeń – na odcinku Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia
- Poc 5400 relacji Gdynia Gł. – Gliwic – na odcinku Gdynia Gł. – Warszawa Wschodnia
- Poc 1420 Daszyński relacji Warszawa Wschodnia – Bielsko Biała – w całej relacji
- Poc 4120 Daszyński relacji Bielsko Biała – Warszawa Wschodnia – w całej relacji
- Poc 31102 Hańcza relacji Kraków Główny – Suwałki – na odcinku Białystok – Suwałki uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA)
- Poc 13102 Hańcza relacji Suwałki – Kraków Główny – na odcinku Suwałki – Białystok uruchomiona ZKA
- Poc 4504 relacji Bielsko Biała – Gdynia Główna – na odcinku Bielsko Biała – Warszawa Wschodnia– uruchomiona ZKA ( Bielsko Biała – Katowice)
- Poc 1900 relacji Warszawa Gd – Łódź Fabryczna – w całej relacji
Pasażerowie, którzy zakupili bilet w kasie, otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego. Zwrot odstępnego za bilety zakupione w systemie e-IC jest możliwy w drodze reklamacji – informuje PKP Intercity.
AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 10:10
Jak poinformował Wiceminister Andrzej Bittel, problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter międzynarodowy.
Oczekujemy na informacje o przyczynach awarii od producenta oprogramowania – poinformował Wiceminister Infrastruktury.
AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 11:25
Jak informują PKP PLK, wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Przed godz. 11:00 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia, Tczew.
Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4:00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej – informują Polskie Linie Kolejowe.
Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.
Służby techniczne nadal analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek.
AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 11:45
Alstom opublikował oświadczenie w sprawie.
Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania exBombardier. Współpracujemy z naszym klientem, aby zminimalizować skutki zaistniałej sytuacji. Alstom dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą niezawodność usług, jakość i standardy bezpieczeństwa. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów. Alstom potwierdza, że nie było żadnego cyberataku ani problemu bezpieczeństwa związanego z błędem formatowania czasu, który wystąpił 17 marca 2022 r. Błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem – poinformował Alstom.
AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 13:20
Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu.
Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4:00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.
AKTUALIZACJA 17.03.2022, godz.: 15:00
Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania (LCS), co oznacza, że stopniowo normalizuje się sytuacja na sieci kolejowej i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów
Pozostały do wykonania prace, które przywrócą sprawność urządzeń na pięciu LCS – Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki.
Non stop w koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.
Kłopoty na kolei w całej Polsce.
Ok. 4 nad ranem przestało działać kilkanaście Lokalnych Centrów Sterowania ruchem pociągów.
Trwa ustalania przyczyn.
Trzeba liczyć się z gigantycznymi opóźnieniami w ruchu pociągów!— Igor Sokołowski (@IgorSokolowski) March 17, 2022
❗⛔Nie działają lokalne centra sterowania ruchem w m. in. we Wrocławiu, Skierniewicach, Siedlcach, Tczewie i Grodzisku Mazowieckim.
Pociągi w Polsce są mocno opóźnione❗
❌Nie działa też https://t.co/GfifoicQJZ pic.twitter.com/sYXpdP6Qis
— Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe (@Wykluczenie_org) March 17, 2022