NaKolei.pl WiadomościTabor Alstom zrywa relacje biznesowe z Rosją. Nie dostarczy żadnego swojego produktu do Rosji

Alstom zrywa relacje biznesowe z Rosją. Nie dostarczy żadnego swojego produktu do Rosji

Redakcja

Alstom podjął decyzje o zawieszeniu swojej działalności biznesowej w Rosji. Producent taboru zadeklarował, że wstrzymuje wszelkie dostawy.

Alstom w Rosji jest współwłaścicielem Transmaszholding, największego rosyjskiego producenta taboru. W zasadzie jest to grupa, pod którą znajduje się szereg spółek-córek, a wśród nich spółki joint-venture założone wspólnie z m.in. zagranicznymi producentami taboru. Alstom posiada 20% udziałów w Transmaszholding jako Grupy.

Alstom posiada 20% udziałów w Transmaszholding (TMH), rosyjskim dostawcy lokomotyw i sprzętu kolejowego, obsługującym głównie rynek lokalny. Pomiędzy Alstom a Transmaszholding nie istniały żadne istotne powiązania biznesowe ani operacyjne – napisał Alstom w oświadczeniu.

Jak podaje producent taboru, w I półroczu 2021 roku wartość udziałów Alstomu w TMH wyniosła 482 mln euro, uwzględniając różnice kursowe, udziały te obecnie warte są nieco ponad 300 mln euro. Producent taboru zamierza wstrzymać swoje wszystkie przyszłe inwestycje biznesowe w Rosji. Co więcej podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich dostaw do Rosji. Nie padła natomiast bezpośrednia deklaracja o pozbyciu się swoich udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie.

Od początku konfliktu został powołany specjalny zespół, który zarządza sytuacją i podejmuje działania mające na celu jak najlepsze wsparcie pracowników. Myślami jesteśmy także ze wszystkimi ofiarami tego konfliktu. Oprócz lokalnych inicjatyw naszych zespołów na całym świecie, nasza solidarność z poszkodowaną ludnością będzie realizowana przede wszystkim za pośrednictwem Fundacji Alstom – pisze producent taboru.

Przed wybuchem wojny Koleje Ukraińskie miały nabyć nowe lokomotywy Alstomu – na ten cel francuski rząd udzielić miał ukraińskiemu przewoźnikowi kredytu w wysokości 350 mln euro.

Alstom rozwijał projekt partnerski Kolejami Ukraińskimi obejmujący dostawy lokomotyw i usług towarzyszących. Obecne rozmowy na temat tego projektu zostały zawieszone ze względu na sytuację. Alstom wyraził swoją głęboką solidarność z UZ w tym dramatycznym okresie – poinformował Alstom.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności