Kolej na świecie Wiadomości

Ominęli Ukrainę

Ominęli Ukrainę Fot. Rosyjskie Koleje Żelazne

Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) ruszyły z testami nowej linii kolejowej Żurawka-Millerowo, która zapewni połączenie Rosji z Krymem z ominięciem Ukrainy.

 

Przewoźnik poinformował, że pociąg testowy składający się z lokomotywy i kilku wagonów, pokonał trasę o długości 122 km do stacji Żurawka Bochenkowa. Testy mają służyć sprawdzeniu stanu całej trasy, niezawodności infrastruktury, urządzeń sterowania ruchem, jak również mają służyć przeszkoleniu załóg, które będą obsługiwać pociągi. Pierwsi pasażerowie mają zostać odprawieni pod koniec jesieni.

Linia kolejowa przebiega przez okolice Woroneża i Rostowa, trasa jest dwutorowa i zelektryfikowana. Powstało na niej siedem nowych stacji: Zajcewka, Siergiejewka, Sochranowka, Kutejnokowo, Winogradowka, Kołodzierz i Bochenkowa.

Plany budowy nowej lin ii powstały w kwietniu 2015 roku na polecenie prezydenta Władimira Putina. Chodziło o zastąpienie wcześniej używanej trasy, której prawie 40 km przebiega przez terytorium Ukrainy. Putin chciał po prostu zapewnić bezpośrednia komunikację Krymu z Rosją i dlatego budowa była prowadzona w ekspresowym tempie w większości przez brygadę wojsk kolejowych. Koszt budowy wyniósł równowartość 933 mln dolarów, czyli około 3,3 mld zł.