Kolej na świecie Prawo i przetargi Tabor

Ogromne zamówienie Kolei Czeskich na 180 wagonów! Pojadą do Polski [ZDJĘCIA]

Ogromne zamówienie Kolei Czeskich na 180 wagonów! Pojadą do Polski [ZDJĘCIA] Mat. Siemens

Koleje Czeskie kontynuują modernizację floty obsługującej dalekobieżne linie krajowe i międzynarodowe. Nowe wagony dostosowane do prędkości 230 km/h zostaną dostarczone przez konsorcjum Siemens Mobility i Škoda Transportation. Dostawa planowana jest na lata 2024-26, a wartość umowy to około pół miliarda euro.

Cieszymy się, że ČD po raz kolejny polega na naszych odnoszących sukcesy wagonach Viaggio w celu rozszerzenia i unowocześnienia swoich usług. Pojazdy będą wyposażone w najbardziej zaawansowane funkcje dostępne na obecnym rynku europejskim i zapewnią pasażerom najwyższy poziom komfortu, czyniąc zrównoważony transport kolejowy w Czechach jeszcze bardziej atrakcyjnym – powiedział Gerhard Greiter, dyrektor generalny Regionu Europa Północno-Wschodnia w Siemens Mobility.

Republika Czeska planuje zwiększyć prędkość na swoich konwencjonalnych liniach kolejowych do 200 km/h i zwiększyć prędkość na liniach dużych prędkości. Planowane inwestycje w nowe pociągi spełniające normy dla pojazdów obsługujących zarówno konwencjonalne i szybkie sieci w Europie Środkowej wzmocni nasze długoterminowe partnerstwo strategiczne w transporcie międzynarodowym, a także naszą pozycję w transporcie dalekobieżnym – wyjaśnia Ivan Bednárik, prezes zarządu i dyrektor generalny ČD

Nowe 180 wagonów Viaggio Comfort będzie przeznaczonych do przewozu osób, a dwa dodatkowe wagony mają zostać zakupione przez czeskiego operatora infrastruktury kolejowej w celu przeprowadzenia testów kolejowych.

Nowe wagony będą miał szereg innowacyjnych funkcji takich jak regulowane siedzenia w pierwszej i drugiej klasie, gniazda do ładowania rowerów elektrycznych, Wi-Fi, specjalne powłoki szyb wzmacniające sygnał radiowy i internetowy, pokładowy system informacji i elektronicznej rezerwacji, ładowarki do telefonów, kino dziecięce, miejsce na 12 rowerów oraz nowoczesną strefę bistro.

Wagony Viaggio Comfort będą dopuszczone do eksploatacji w Czechach i sąsiednich krajach europejskich, takich jak Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry i Polska. Interoperacyjność pojazdów zostanie zapewniona poprzez spełnienie odpowiednich specyfikacji regionalnych.

Skrajne wagony sterownicze będą wyposażone w jednostkę pokładową europejskiego systemu ochrony pociągu ETCS oraz krajowe systemy ochrony pociągu. Łącznie, zamówienie obejmuje dostawę 20 wagonów sterowniczych.

W 2018 roku Koleje Czeskie zamówiły już 50 wagonów Viaggio Comfort od Siemens Mobility i Škoda Transportation.

Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility
Mat. Siemens Mobility


Kongres590