Kolej na świecie Tabor Transport miejski

Oferta Pesy na tramwaje w Iasi

Oferta Pesy na tramwaje w Iasi Wizualizacja proponowanych tramwajów dla Iasi

Pesa Bydgoszcz złożyła ofertę na wyprodukowanie 16 tramwajów dla rumuńskiego miasta Iasi w przetargu organizowanym przez przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii. Firma zainteresowana jest również przetargiem na kolejne 16 pojazdów, organizowanym przez urząd tego miasta.

Konstrukcja pojazdów, które Pesa zaproponowała rumuńskiemu miastu oparta jest na tramwajach Swing 122NaL, jeżdżących obecnie w Łodzi. Pięcioczłonowe, całkowicie niskopodłogowe tramwaje będą mogły przewieźć jednocześnie 240 osób, w tym około 60 na miejscach siedzących.  Pojazdy będą energooszczędne, co już dziś potwierdzone zostało testem SORT2.

Na załączonych przez producenta do oferty przetargowej wizualizacjach, dostrzec można również ekrany informacji pasażerskiej.

Pesa Swing to wyprodukowane w największej liczbie sztuk nowoczesne tramwaje w Polsce. Z bydgoskiej fabryki wyjechało ich już prawie 370, a na koniec serii się nie zanosi. Najwięcej, bo aż 186 pojazdów tej serii jeździ po Warszawie, jednak użytkują je również przewoźnicy z Gdańska, Bydgoszczy, Szczecina, Torunia i Łodzi.

Pesa Bydgoszcz już od lat produkuje swoje pojazdy na eksport. Z ponad 700 tramwajów, które wyszły z fabryki, aż 150 jeździ za granicą – w Kijowie, Moskwie, Kaliningradzie, Sofii, Szeged i Cluj.  Wiele pojazdów kolejowych Pesy jeździ też w innych krajach – Niemczech, Włoszech, Czechach, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Białorusi, Węgrzech, Rumunii i Kazachstanie.

Zobacz też: Polskim tramwajem w kraju i za granicą