NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie ÖBB po raz pierwszy testuje pociągi wodorowe w ruchu pasażerskim

ÖBB po raz pierwszy testuje pociągi wodorowe w ruchu pasażerskim

Adrian Izydorek
Fot. ÖBB

Koleje Austriackie rozpoczynają testy wodorowego iLinta od Alstomu z pasażerami na liniach niezelektryfikowanych. To kolejny krok do wdrażania nowego rozwiązania technologicznego w kolejowych przewozach pasażerskich.

Od dzisiaj, 12 września ÖBB rozpoczęło test wodorowego zespołu trakcyjnego iLint, którego producentem jest Alstom. Dotychczasowe testy odbywały się bez udziału pasażerów, teraz nastąpił kolejny krok milowy. Nowy skład będzie obsługiwać m.in. połączenie między Wiener Neustadt a Puchberg. Planowo testy mają potrwać do końca listopada 2020 roku.

Nowy iLint nie generuje żadnych emisji CO2. Wodorowe składy mają w przyszłości być zastępcami obecnych spalinówek.  Warto zaznaczyć, że pociąg wodorowy jest znacznie cichszy niż składy napędzane silnikiem diesla.

Jak zaznacza austriacki przewoźnik, iLint będzie testowany na wymagających geograficznie, alpejskich trasach. Po raz pierwszy nowy pojazd Alstomu zostanie wypróbowany w takich warunkach. Na potrzeby wdrażania wodoru na kolei, zamontowano w miejscowości Wiener Neustadt mobilną stację tankowania wodoru. Zatem  ÖBB oprócz nowego wodorowego składu, testuje również cały system – w tym konserwację pojazdów i zaopatrzenie w wodór.

Rozkład jazdy pociągów wodorowych.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności