KDP Konferencje i spotkania Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

O KDP w hotelu Marriott

O KDP w hotelu Marriott

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa organizuje dzisiaj konferencję „Rozwój polskiej kolei z wykorzystaniem środków UE – analiza możliwości budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce”.

 Kolejarze, eksperci, naukowcy i politycy spotkają się w hotelu Marriott i będą debatować nad możliwościami budowy KDP. W spotkaniu weźmie udział także minister Andrzej Adamczyk. Nie będzie to ostatnia debata na tren temat, gdyż rząd chce, aby decyzja w sprawie budowy Kolei Dużych Prędkości zapadła do 2020 roku, a do tego potrzeba szeregu analiz i opracowań.

Będą one obejmować kwestie techniczne, finansowe, społeczne. „Decyzja w sprawie przystąpienia do budowy nowego systemu KDP powinna zostać podjęta również z uwzględnieniem całego kontekstu funkcjonowania systemu transportowego w kraju, tj. zapewnienia zrównoważonego i synergicznego rozwoju wszystkich gałęzi transportu ze szczególnym naciskiem na ich intermodalność” – tłumaczy resort infrastruktury.

Dyskusja podczas konferencji ma się skupiać wokół kilku tematów. Przede wszystkim zostaną przedstawione wyniki dotychczasowych prac studialnych na temat możliwości budowy KDP w Polsce – referat na ten temat wygłosi Włodzimierz Żmuda z zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe. Istotną kwestią będzie też analiza bezpieczeństwa ruchu kolejowego w związku z budową Kolei Dużych Prędkości. Uczestnicy konferencji będą też zastanawiać się, jak projekt KDP można wykorzystać dla wzmocnienia polskiej branży kolejowej i czy w cały ten ogromny projekt może się włączyć polska nauka i w jakim zakresie.

Duża część konferencji zostanie także zarezerwowana na dyskusję o finansowaniu KDP, w tym tzw. linii Y: Warszawa – Łódź – Poznań/Wrocław. Ponadto otwarty jest temat wykorzystania linii szybkich kolei dla obsługi ruchu międzyaglomeracyjnego i regionalnego.