NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Nowy przewoźnik szuka inwestorów by obsługiwać połączenia Warszawa/Praga – Berlin – Bruksela

Nowy przewoźnik szuka inwestorów by obsługiwać połączenia Warszawa/Praga – Berlin – Bruksela

Adrian Izydorek
Fot. reisbizz.nl (ilustracyjne)

Holenderski kolejowy start-up, który ma być współodpowiedzialny za uruchomienie połączenia Praga/Warszawa – Berlin – Amsterdam – Bruksela szuka inwestorów. Według firmy, potrzebują pół miliona euro. Chodzi o European Sleeper, który ma być kluczowym partnerem czeskiego RegioJet.

Jak informowaliśmy na łamach portalu NaKolei.pl, RegioJet wraz z European Sleeper chcą od 2022 roku uruchomić nocne połączenie Praga/Warszawa – Berlin – Amsterdam – Bruksela – Ostenda. Trzeba zaznaczyć, że początkowo takie połączenie miało kursować wyłącznie z Pragi. Natomiast RegioJet skierował stosowny wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego, o dostęp do torów. Wtedy też poznaliśmy szczegóły, którędy miałaby przebiegać trasa przez Polskę.

RegioJet chce się podjąć nowego wyzwania współpracując z holenderskim startupem, który jak się okazuje zbiera środki na dalsze działanie. European Sleeper przede wszystkim szuka środków w myśl crowdfundingu. Firma potrzebuje kapitału w wysokości 500 tys. euro, aby „uruchomić system sprzedaży, usprawnić marketing i obsługę klienta”. Spółka w szybkim tempie znajduje kolejnych inwestorów, na ten moment jest ich już około 150, którzy zainwestowali blisko 200 tysięcy euro. A co trzeba zaznaczyć, dopiero od wczoraj istnieje opcja wykupu udziałów w spółce poprzez platformę eyevestor.com.

Jest dwóch właścicieli European Sleepers: Chris Engelsman i Elmer van Buuren. Pierwszy z nich zapytany o sprzedaż swoich udziałów odpowiedział:

Rozpoczniemy emisję akcji pod koniec maja [pytanie padło na początku maja, przyp. red], a więc na razie nie sprzedaliśmy żadnych akcji. Wydaje się, że zainteresowanie jest duże, ponieważ otrzymujemy na ten temat wiele entuzjastycznych raportów. Ludzie lubią brać udział. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i większych inwestorów – stwierdził  Chris Engelsman.

Według współwłaściciela European Sleepers, pierwszy pociąg miałby wystartować w kwietniu 2022 roku. Koszty biletów nie zostały jeszcze określone, ale jak podaje Engelsman, powinny być dostępne od 59 euro – w wagonie sypialnym z zapewnionym śniadaniem. Połączenia realizowane przy współpracy European Sleeper oraz RegioJet mają być obsługiwane przez wagony z miejscem do siedzenia oraz wagony sypialne.

Sami jesteśmy wielkimi fanami podróżowania nocnym pociągami, ale postrzegamy to również jako dochodowy biznes. To zabawa w robienie i zakładanie firmy, ale także ważny rozwój dla środowiska – powiedział Chris Engelsman.

W zależności od kwoty, inwestorów czekają różne uprawnienia. Dla tych wpłacających co najmniej 5 tysięcy dolarów jest zapewniony głos podczas spotkań Zarządu. Natomiast dla tych co zdecydowaliby się zainwestować 100 tysięcy euro – obowiązuje prawo pierwokupu, czyli tacy akcjonariusze jako pierwsi będą mogli zakupić nowe udziały w spółce, gdy tylko będą dostępne.

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności