Strona główna » Wiadomości » Niepokój wokół inwestycji kolejowych CPK. Posłanka P. Matysiak domaga się wyjaśnień

Niepokój wokół inwestycji kolejowych CPK. Posłanka P. Matysiak domaga się wyjaśnień

Redakcja
Fot. paulinamatysiak.pl

Jak pisaliśmy dzisiaj,  w ostatnim czasie narasta niepokój wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) . Dotyczy to nie tylko osób i podmiotów, które obawiają się tej wielkiej inwestycji, ale również wśród tych, którym idea CPK jest bliska.  Zaniepokojenie to nasiliło się po wyjściu na jaw, że spółka CPK nie złożyła dwóch ważnych wniosków o finansowanie z Connecting Europe Facility (CEF) na realizację kluczowych odcinków kolejowych dużych prędkości: z Łodzi do Warszawy oraz przy węźle kolejowym CPK. Te działania były planowane przez poprzednie kierownictwo spółki i uznawane za fundamentalne dla całego projektu.

Dlaczego brak wniosków do CEF?

Informacja o niezłożeniu wniosków wywołała liczne pytania dotyczące przyczyn takiego stanu rzeczy. Posłanka Paulina Matysiak zwróciła się z interpelacją do ministra funduszy i polityki regionalnej oraz skierowała do spółki pismo, domagając się wyjaśnień. Kluczowym pytaniem jest, dlaczego spółka CPK zdecydowała się nie aplikować o środki na tak ważne odcinki infrastrukturalne, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju szybkiego transportu kolejowego w Polsce.

Przyszłość inwestycji pod znakiem zapytania?

Szczególnie niepokojące jest to, że decyzja o niezłożeniu wniosków została podjęta po negatywnej opinii Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Posłanka Matysiak zażądała dostępu do kopii tej opinii, aby zrozumieć, na jakich argumentach oparto negatywną ocenę projektów, które wydawały się być na tyle zaawansowane, że gotowe do aplikowania o unijne fundusze. Jak wskazuje parlamentarzystka, szczególnie linia kolejowa dużych prędkości Łódź–Warszawa była do tej pory przedstawiana jako flagowy projekt całego przedsięwzięcia.

Posłanka domaga się pełnej transparentności

Innym istotnym aspektem jest przebieg korespondencji między spółką CPK a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwem Infrastruktury. Matysiak zażądała przekazania kopii wszelkich pism, maili oraz dokumentów, które mogłyby rzucić światło na proces decyzyjny w tej sprawie.

Status zamówienia publicznego przy węźle CPK

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem interpelacji jest kwestia obecnego statusu zamówienia publicznego na prace projektowe infrastruktury kolejowej przy węźle CPK. Posłanka prosi o szczegółowe informacje dotyczące rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej, kwot proponowanych ofert oraz tego, czy mieszczą się one w zakładanym budżecie, a także o planowane terminy podpisania umowy lub ewentualne przesłanki do unieważnienia postępowania.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x