Strona główna » Wiadomości » Niemcy: koniec strajków maszynistów

Niemcy: koniec strajków maszynistów

Redakcja
Fot. DB (ilustracyjne)

Spór płacowy na kolei trwał ponad cztery miesiące, a strajki maszynistów kilkukrotnie powodowały całkowite wstrzymanie ruchu pociągów. Tuż przed Wielkanocą Związek Zawodowy Maszynistów GDL i Deutsche Bahn osiągnęły porozumienie.

Po ponad czterech miesiącach i sześciu strajkach związku maszynistów GDL podróżujący koleją mogą odetchnąć z ulgą: Deutsche Bahn i GDL osiągnęły porozumienie w trwającym od dawna impasie w negocjacjach zbiorowych, jak ogłosiły obie strony w poniedziałkowy wieczór. Pasażerom kolei nie grożą już strajki.

To ważny sygnał bezpieczeństwa i niezawodności dla milionów osób dojeżdżających do pracy i oczekiwanych podróżnych w okresie Wielkanocy – powiedziała rzeczniczka grupy parlamentarnej SPD ds. polityki transportowej Isabel Cademartor.

To przełomowe rozwiązanie, które umożliwia elastyczność, uczestnictwo i transformację. Dzięki modelowi opcji nasi współpracownicy mają indywidualną swobodę wyboru tego, co najbardziej odpowiada im i ich etapowi życia. Dzięki samodzielnie ustalanym tygodniowym godzinom pracy zawody kolejowe stają się bardziej atrakcyjne. Od początku podkreślaliśmy, że narzucane wszystkim radykalne skrócenie czasu pracy jest absolutnie niezgodne z duchem czasu. Układ zbiorowy nie będzie zmuszał nikogo do pracy w 35-godzinnym tygodniu pracy do końca tej dekady. Model opcji daje także firmie możliwość i zdolność do dalszego rozwoju w interesie swoich klientów pomimo niedoboru wykwalifikowanych pracowników, a tym samym oddaje także szczególną sytuację na rynku pracy – powiedział Martin Seiler, członek zarządu DB ds. zasobów ludzkich.

Dla pracowników zatrudnionych w systemie zmianowym  referencyjny czas pracy początkowo spadnie z 38 do 37 godzin w 2026 roku. Do 2029 r. będzie on spadał w trzech kolejnych etapach do 35 godzin. Wynagrodzenie nie zostanie obniżone proporcjonalnie. Nie oznacza to jednak, że od 2027 roku wymiar czasu pracy pracowników automatycznie się zmniejszy. Pracownicy wybierają swoje rzeczywiste godziny pracy: ostatecznie możliwe jest od 35 do 40 godzin tygodniowo. Każdy, kto zdecyduje się pracować więcej, otrzyma o 2,7 procent wyższą stawkę za godzinę. Na przykład maszyniści lub konduktorzy zarabialiby o około 14 procent więcej w 40-godzinnym tygodniu pracy niż w 35-godzinnym tygodniu pracy.

Dla klientów DB układ zbiorowy oznacza przede wszystkim bezpieczeństwo planowania podroży: zobowiązanie pokojowe o braku organizowania strajków przez GDL obowiązuje obecnie do końca lutego 2026 r. Układ zbiorowy obowiązuje przez 26 miesięcy do 31 grudnia 2025 r., po czym następuje dwumiesięczna faza negocjacji, podczas której nie są możliwe żadne strajki. Ponadto tryb arbitrażu uzgadnia się przed rozpoczęciem negocjacji, w przypadku gdy nie można ich doprowadzić do polubownego zakończenia. Jest to również nowość i tworzy uporządkowane ramy dla następnej rundy negocjacji zbiorowych. Termin obowiązywania regulaminu czasu pracy kończy się z dniem 31 grudnia 2028 roku.

Układ zbiorowy pracy w skrócie

  • 2850 euro premii z tytułu rekompensaty inflacji : 1500 euro wypłacone w marcu, kolejne 1350 euro wypłacone prawdopodobnie w maju
  • Podwyżka płac o 420 euro w dwóch etapach: 210 euro więcej miesięcznie od 1 sierpnia 2024 r. i kolejne 210 euro od 1 kwietnia 2025 r.
  • Opcjonalny model tygodniowego czasu pracy: Pracownicy pracujący zmianowo sami decydują, ile faktycznie chcą pracować w przedziale od 35 (od 2029 r.) do 40 godzin. Jedna przepracowana godzina odpowiada 2,7 proc. (w 2026 r.) większej lub mniejszej płacy. Referencyjny czas pracy zmniejsza się stopniowo bez proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia: 37 godzin od 1 stycznia 2026 r., 36 godzin od 1 stycznia 2027 r., 35,5 godzin od 1 stycznia 2028 r., 35 godzin od 1 stycznia 2029 r.
    W pierwszej połowie 2025 roku pracownicy zostaną zapytani, czy chcą do 1 stycznia 2026 roku pracować 37 lub więcej godzin. Ci, którzy nie zgłoszą się, automatycznie rozpoczną 37-godzinny tydzień pracy. W przypadku kolejnych kroków jest odwrotnie: godziny pracy pozostają niezmienione, a pracownicy mogą co roku zgłaszać, czy chcą pracować krócej. Jedno jest pewne: ci, którzy pracują więcej, dostają więcej pieniędzy.
  • Okres 26 miesięcy : z mocą wsteczną od 1 listopada 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. Następnie następuje ustalona dwumiesięczna faza negocjacji ze zobowiązaniem pokojowym do końca lutego. Ponadto warunki arbitrażu uzgadnia się przed rozpoczęciem negocjacji, w przypadku gdy nie można ich doprowadzić do polubownego zakończenia. Umowy dotyczące czasu pracy obowiązują do 31 grudnia 2028 roku.

 

 

 

 

 

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x