Strona główna » Wiadomości » Tabor » Newag dostarczył już kolejną hybrydę dla Pomorza Zachodniego [ZDJĘCIA]

Newag dostarczył już kolejną hybrydę dla Pomorza Zachodniego [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. NEWAG

W dniu dzisiejszym w urokliwej scenerii latarni morskiej w Kołobrzegu odbyła się uroczysta prezentacja nowego pojazdu dwutrakcyjnego zamówionego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w NEWAG.

Podczas wydarzenia Pomorze Zachodnie reprezentował Marszałek Olgierd Geblewicz, Wicemarszałek Tomasz Sobieraj, Członek Zarządu Anna Bańkowska, obecni byli także Prezes Spółki POLREGIO Artur Martyniuk, Pani Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska, natomiast NEWAG reprezentował Prezes Zbigniew Konieczek.

Wyjątkowe malowanie

Pomorze Zachodnie jest właścicielem największej ilości elektrycznych zespołów trakcyjnych IMPULS. W ciągu 5 lat, tj. w okresie od 2013 do 2018 flota pojazdów województwa wzbogaciła się o 40 jednostek z rodziny Impuls (22 EZT Impuls typu 31WE oraz 18 pojazdów typu 36WE), tym samym czyniąc region najbardziej rozwiniętym pod względem nowej floty pojazdów, a także pod względem dbałości o jego zintegrowanie.

Przypomnijmy Urząd Województwa Zachodniopomorskiego jako pierwszy w Polsce zamówił hybrydowe pojazdy szynowe. Dwa pojazdy już od stycznia br. obsługują kolejowe trasy Pomorza Zachodniego, natomiast w ramach prawa opcji, które gwarantuje umowa z lipca 2020 r., zamówiono dodatkowych pięć pojazdów dwutrakcyjnych typu 36WEh.

Oryginalne malowanie pojazdu Impuls 2 typu 36WEh – 003 przypomina spienione fale morza oraz kojarzy się z wakacyjnym klimatem. Nie jest to jednak pierwsze wyjątkowe malowanie, bowiem pierwszy pojazd przyjął barwy bursztynu, natomiast zielone malowanie drugiego pojazdu nawiązuje do ekologicznych praktyk wdrażanych w zarządzanie województwem oraz samego położenia regionu.

Komfortowa flota pojazdów

Bardzo się cieszę, że na Pomorzu Zachodnim możemy witać kolejną hybrydę. Staramy się tutaj realizować ambitny plan by być najbardziej nowoczesnym pod względem kolejowym regionem w Polsce. Cieszę się, że możemy kontynuować naszą współpracę z firmą NEWAG już od blisko dekady, dzięki czemu nasi mieszkańcy i turyści mogą jeździć, nie tylko komfortową flotą pojazdów z najwyższej światowej półki, ale od pewnego czasu najbardziej ekologicznymi pojazdami na europejskich torach – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Fot. NEWAG

Nasza współpraca trwa od ośmiu lat, dostarczyliśmy kilkadziesiąt pojazdów produkowanych w górach tu – nad morze. Jeszcze w tym roku na jednym z tych hybrydowych pociągów zostanie zainstalowany superkondensator, co spowoduje, że będziecie pierwszym regionem, który posiada takie pojazdy. Dzięki temu będzie można przejechać kilkadziesiąt metrów bez uruchamiania silnika, superkondensator natomiast będzie ładowany podczas hamowania. Dziękuję za współpracę – powiedział Prezes NEWAG Zbigniew Konieczek.

Hybrydowy Impuls pomieści 302 osoby, w tym 150 na miejscach siedzących. Przy jego projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo i komfort podróży. Przedział pasażerski jest wyposażony w system detekcji pożaru, system informacji dla podróżnych, system monitoringu GPS, a także komfortowe fotele oraz półki na bagaże. Dodatkowo pojazd ma zabudowane wieszaki na rowery oraz rampy dla niepełnosprawnych. Pojazd 36WEh osiąga prędkość 160 km/h poruszając się w trybie elektrycznym oraz 120 km/h w trybie spalinowym.

Wartość zamówienia łącznie siedmiu pojazdów w ramach umowy wynosi 140 mln zł netto.

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Fot. NEWAG

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x