Strona główna » Wiadomości » Kolej jest dla ludzi » Najlepsze filmy, których akcja toczy się w pociągu

Najlepsze filmy, których akcja toczy się w pociągu

Sylwia

Podróż pociągiem dalekobieżnym zawsze jest dla mnie ekscytująca i trochę tajemnicza. Nigdy nie wiadomo, kto usiądzie obok nas w przedziale, czy nie wydarzy się coś niezwykłego. Nie bez kozery akcja wielu filmów toczy się właśnie w pociągu – trudno o scenerię bardziej zamkniętą a jednocześnie ulegającą przemianom, gdzie bohaterowie znajdują się jakby poza czasem i przestrzenią. Podróż to przecież zawsze pewne zawieszenie, oczekiwanie, a zatem przeżycie nierozerwalnie zwiazane z napięciem – idealnym tłem do romanów, intryg a także…morderstw.

„Morderstwo w Orient Ekspressie” to kultowy kryminał Agathy Christie, zekranizowany przez Sidneya Lumeta w 1974 roku. Detektyw Hercules Poirot jedzie słynnym „Orient Expressem” z Calais do Stambułu. W czasie podróży przez ośnieżone Alpy pociąg zatrzymuje się z powodu lawiny. Wtedy ginie, pchnięty nożem, jeden z pasażerów, milioner Ratchett. W gronie podejrzanych znajdują się służący zamordowanego, pewna misjonarka oraz węgierski hrabia wraz z żoną. Wówczas do akcji wkracza belgijski detektyw… Jako ciekawostkę warto przypomnieć, że jeden z pociągów legendarnego Orient Ekspessu niszczeje obecnie w Polsce, pod granicą z Białorusią.

Wielbiciele Alfreda Hitchoca na pewno docenią pochodzący z 1951 roku film pt. „Nieznajomi z pociągu”:Męzczyznę podróżującego pociagiem zaczepia niejaki Bruno, rozpoznając w nim sławnego tenisistę, o którego zapowiadanym rozwodzie dowiedział się z prasy. Przedstawia on Guyowi swój pomysł na zbrodnię doskonałą: jeden zabija wskazaną przez swego wspólnika ofiarę, po czym drugi rewanżuje się podobnie, dzięki czemu nie sposób powiązać zamordowanych ze sprawcami. Sugeruje, by obaj zawarli tego rodzaju umowę: żona Guya „w zamian” za ojca Bruna. Choć Haines z miejsca odrzuca tę propozycję, Bruno dokonuje morderstwa na jego żonie, po czym zaczyna nękać tenisistę, ażeby i on wywiązał się ze swej części faktycznie nigdy niezawartej umowy.

Również i w polskim kinie nie brak filmów rozgrywających się w pociągu, warto przypomnieć choćby „Piękną nieznajomą” z udziałem intrygującej Grażyny Szapołowskiej:Jest rok 1916, toczy sie wojna. W pociągu jadącym z Petersburga do Sztokholmu Ludmiła spotyka porucznika Obozowa. On ma 23 lata, ona jest od niego dużo starsza, ale jej niezwykła uroda, kobiecość sprawiają, że młody porucznik zaczyna tracić głowę. A ma do wypełnienia ważną misję, musi bezpiecznie przewieźć tajne dokumenty, które powierzył mu rosyjski sztab generalny. Mimo to wdaje się w romans z piękną nieznajomą. Podróż przez ośnieżoną Rosję trwa długo. Dla nich jednak czas płynie zupełnie inaczej. Szczególnie dla Ludmiły. Do końca podróży powinna bowiem wykraść Obozowowi dokumenty. Okazuje się, że nieprzypadkowo znalazła się w tym samym wagonie co porucznik. Ludmiła dała się wciągnąć w niebezpieczną grę. Była pewna, że zdoła rozkochać w sobie młodego żołnierza, ale nie przewidziała, że sama się w nim zakocha.

Filmy, których akcja „dzieje” się w pociągu posiadają niezwykły klimat, aurę tajemniczości i niedopowiedzeń. Polecamy je nie tylko miłośnikom kolei.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x