Strona główna » Wiadomości » „Nad Niemnem” w Stacji Muzeum

„Nad Niemnem” w Stacji Muzeum

Redakcja
Mat. stacjamuzeum.pl

Od ośmiu lat Koleje Mazowieckie uczestniczą w akcji Narodowe Czytanie organizowanej przez Prezydenta RP. W tym roku w Stacji Muzeum pracownicy Kolei Mazowieckich będą czytać fragmenty powieści „Nad Niemnem”.

W najbliższą sobotę, 9 września o godzinie 11:00 w Stacji Muzeum odbędzie się Narodowe Czytanie, którego współorganizatorem są Koleje Mazowieckie. Dorota Załęska, kierowniczka pociągu, Ewa Sokołowska, kasjerka oraz Michał Popławski, maszynista będą czytać fragmenty „Nad Niemnem”. Powieści będzie można posłuchać w wagonie salonowym, elektrycznym zespole trakcyjnym, jak również w bibliotece muzealnej. Na uczestników czekają konkursy z nagrodami. W dniu wydarzenia każdy, kto przyjdzie do muzeum z papierową wersją „Nad Niemnem”, wejdzie bezpłatnie.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. W kolejnych latach czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w 2019 Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W 2020 lekturą była  Balladyna Juliusza Słowackiego, w roku 2021 Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, a rok temu Ballady i romanse Adama Mickiewicza.

W 12 tegoroczną edycję na lekturę została wybrana najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”. Mezalians oraz pamięć o powstaniu styczniowym to główne wątki tego epickiego utworu, który przedstawia również opisy obyczajowości i bogatej nadniemeńskiej natury, rodowe legendy oraz różnice między warstwami społecznymi.

Mat. stacjamuzeum.pl

Więcej informacji: Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności