Działania Wiadomości

Na przejazdach kolejowo-drogowych staną fotoradary

Na przejazdach kolejowo-drogowych staną fotoradary fot. PomocDrogowa.info/ Anonim

W niedalekiej przyszłości na kilku przejazdach kolejowo-drogowych zostaną postawione fotoradary, które będą zaprogramowane do robienia zdjęć w przypadku gdy kierowca nie zastosuje się do czerwonego światła.

Inicjatywa na zamontowanie fotoradarów powstała w Inspekcji Transportu Drogowego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły się współpracy, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego.

Nie od dziś PKP stara się o zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, na których co roku dochodzi do wielu wypadków – 98 % z nich spowodowane są przez kierowców. Organizowane są kampanie, które mają uświadomić o niebezpieczeństwie jakie niesie nierozważne przejechanie przez przejazd kolejowy. Taką kampanią jest m. in. : Bezpieczny Przejazd – “Szlaban na ryzyko!”. W ramach tej kampanii była organizowana także symulacja zderzenia lokomotywy z pociągiem – więcej informacji wraz z nagraniem z zderzenia w artykule.

Mimo wszystko od początku 2019 roku na przejazdach kolejowych doszło (stan na 3 lipca) do 102 wypadków i kolizji, w których zginęło 29 osób a 11 zostało ciężko rannych.

Rozwiązanie, jakim jest postawienia fotoradarów na miejscu skrzyżowań dróg z torami może podnieść znacząco bezpieczeństwo i w sposób pozytywny podnieść statystyki dot. wypadków na przejazdach.  Obecnie trwa ustalanie lokalizacji gdzie fotoradary staną. Najprawdopodobniej zostaną wybrane te przejazdy, na których notorycznie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji a nawet i wypadków.