Tabor Transport miejski
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

MPK Wrocław skorzystało z prawa opcji i domówiło 21 nowych tramwajów

MPK Wrocław skorzystało z prawa opcji i domówiło 21 nowych tramwajów Mat. MPK Wrocław

MPK Wrocław domówiło 21 nowych tramwajów od Modertransu. Przedsiębiorstwo komunikacyjne skorzystało z prawa opcji, co oznacza, że do Wrocławia trafi łącznie 46 nowych, niskopodłogowych tramwajów Moderus Gamma.

Od początku mojej kadencji podkreślam, że komunikacja miejska to mój priorytet – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Dzisiaj po raz kolejny pokazujemy, że nie chodzi tu jednak tylko o słowa, ale przede wszystkim o czyny. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu kontraktu na nowe tramwaje dla Wrocławia co sprawi, że za kwotę 372 milionów złotych MPK kupi łącznie 46 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Pierwszy nowy pojazd ma się pojawić najpóźniej jesienią 2022 roku.

Zakończenie dostaw nowych tramwajów ma zakończyć się do połowy 2024 roku.

Wrocławskie Moderusy Gamma będą nie tylko nowoczesne i niskopodłogowe, ale także ich konstrukcja oparta będzie na czterech skrętnych wózkach – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Każdy z nowych wagonów będzie niebieski, co na pewno przypadnie do gustu wielu wrocławianom. Tramwaje zastąpią w części nasze najstarsze pojazdy, a częściowo będą dedykowane na nowe linie tramwajowe takie jak ta na Nowy Dwór.

Moderusy Gamma oparte są na lekkiej konstrukcji oraz wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności. Pojazdy zostaną „uszyte na miarę” Wrocławia, co oznacza że będą zbliżone do poznańskich tramwajów swojego typu, ale nie identyczne.

Jak podkreśla MPK Wrocław, umowa na Moderusy Gamma to tylko część działań w celu zmodernizowania parku taborowego. W 2020 roku Przedsiębiorstwo oddało do remontu generalnego 42 tramwaje. Wszystkie mają wrócić do Wrocławia odświeżone, niebieskie i klimatyzowane. Również MPK Wrocław w 2020 roku odrestaurowało spalony w 2019 roku Protram – więcej w artykule.