Wiceminister Infrastruktury, Piotr Malepszak podczas Kongresu Rozwoju Transportu potwierdził, że dzisiaj Premier Donald Tusk poinformuje o szczegółach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i rozwoju KDP w Polsce.
KDP dla wszystkich, nie tylko dla VIP-ów
Sieć docelowo ma liczyć 800 kilometrów i generować 20 milionów pociągokilometrów rocznie. Będzie oparta na istniejącej już Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) oraz planowanej budowie tzw. igreka: Warszawa-Poznań-Wrocław i siatkę połączeń dalekobieżnych.
W przeciwieństwie do wielu dotychczasowych projektów KDP, oferta ma być skierowana do szerokiego grona odbiorców i ma być usługą o charakterze masowym, a nie tylko skierowaną do sektora premium.
Inspiracją dla polskiego modelu KDP jest podejście zachodnioeuropejskie, gdzie kolej traktowana jest jako efektywny i funkcjonalny środek transportu, służący ogółowi obywateli. Planowana jest budowa infrastruktury oparta finalnie o parametr prędkości 350 km/h.
PKP Intercity planuje w II połowie roku ogłoszenie przetargu na ok 20 pociągów, które będę mogły w pełni wykorzystać nowoczesną infrastrukturę.
Pierwsza oś komunikacyjna KDP licząca ok. 480 kilometrów ma powstać ok 2035. i kosztować ok 70 miliardów złotych
KDP to ok 5% rynku, priorytetem rozwój kolei regionalnych
Zakłada się, że rynek KDP może stanowić około 5% rynku przewozów pasażerskich, natomiast główny segment, który będzie decydował o jakości rynku kolejowego w Polsce to segment przewozów regionalnych. W tym celu kluczowa będzie rozbudowa bazy taborowej i infrastruktury, dostosowana do tych przewozów.
W ciągu najbliższych 10 lat planuje się poszerzenie bazy taborowej o około 250 EZT-ów do przewozów regionalnych, a docelowa prędkość na tych trasach ma wynosić do 160 km/h.
Inwestycja w KDP to inwestycja w przyszłość Polski
Budowa KDP to strategiczna inwestycja, która ma przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki i poprawy komfortu życia Polaków.
Nowoczesna sieć kolejowa zapewni szybsze i wygodniejsze połączenia między największymi miastami w kraju, a także zwiększy atrakcyjność Polski jako miejsca do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Zgodnie z niezwykle ważną deklaracją wiceministra Malepszaka, CPK i KDP to już nie pytanie czy – tylko kiedy, za ile i z jakimi konkretnymi parametrami.