Kolej na świecie Wiadomości

Łukaszenka chce zbudować terminal przeładunkowy w Rosji

Łukaszenka chce zbudować terminal przeładunkowy w Rosji Fot. Pravda.com.ua

Aleksandr Łukaszenka zapowiedział chęć wspólnej budowy z Rosją terminalu przeładunkowego na terenie obwodu leningradzkiego.

W dniu dzisiejszym, podczas spotkania prezydenta Białorusi z gubernatorem obwodu leningradzkiego, Aleksandrem Drozdenką, szef białoruskiego państwa zaproponował wspólną budowę morskiego terminalu przeładunkowego. Łukaszenka przytoczył wcześniejszą rozmowę z Władimirem Putinem, w której miała paść propozycja stworzenia w obwodzie leningradzkim wspólnych obiektów portowych.

Rosja i Białoruś mają dogadać się w sprawie kosztów obsługi obiektów portowych oraz transportu kolejowego, który miałby obsługiwać połączenie z portu na Białoruś i w drugą stronę.

Putin zapalił się do tego pomysłu. Nawet mu zaproponowałem sposób finansowania: wszystko, co oszczędzamy na elektrowni atomowej, która jest budowana za kredyty udzielone przez Federację Rosyjską, jesteśmy gotowi zainwestować w port, w budowę terminalu. Dlatego jeśli takie będzie wasze życzenie, my z ogromną przyjemnością zrealizujemy z wami ten wspólny projekt. – powiedział Aleksandr Łukaszenka.