Wydarzenia

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przegania konkurencję!

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przegania konkurencję! Fot. ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna przewiozła ponad pół miliona pasażerów. Pięćset tysięcznym pasażerem została Pani Magdalena, która pojechała pociągiem ŁKA z Łodzi do Sieradza.

Popularność lokalnych połączeń kolejowych w Łódzkiem rośnie błyskawicznie. Po latach zastoju, kiedy prywatne busy wygrywały z pociągami na każdym polu transport szynowy wraca do łask. Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest tego przykładem. Właśnie odprawiła półmilionowego pasażera. Bilet z numerem 500.000 kupiła Magdalena Dudkowska, studentka Politechniki Łódzkiej dojeżdżająca na wykłady pociągiem z Sieradza. Dostała pamiątkowy dyplom, upominki i… miesięczny bilet na wybrana trasę ŁKA.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna kursuje na trasach z Łodzi do Sieradza, Koluszek, Zgierza i Łowicza. Jeszcze w tym roku pociągi będą docierać także do Kutna. Milionowy pasażer w pociągu Flirt spodziewany jest jeszcze przed wakacjami.

Dotychczas kolej ciągle przegrywała z tirami, a w transporcie publicznym z “pekaesami” i busikami, nie wspominając o samochodach. Łódzka Kolej Aglomeracyjna postawiła sobie za cel pokonanie busów, zwłaszcza na trasie między Łodzią i Łowiczem, gdzie jeszcze kilka lat temu nie kursował żaden pociąg. Czy to możliwe? Centrum Zrównoważonego Transportu sceptycznie zapatruje się na szansę kolei w walce z przewoźnikami drogowymi. Z kolei władze ŁKA i samorządu woj. łódzkiego są przekonane, że tę walkę wygrają.

Prezes ŁKA Andrzej Wasilewski pokusił się o obliczenie, dlaczego jego pociągi mogą wygrać z busami i samochodami. Linia kolejowa z Łodzi Kaliskiej do Łowicza liczy 61 km. Jest o 3 km krótsza, niż odległość drogowa między tymi miastami. Przekłada się to na czas podróży. Zdaniem Wasilewskiego czas podróży samochodem to 70 minut. Bus pokonuje tę trasę w 88 minut, natomiast najszybszy pociąg ŁKA jedzie zgodnie z rozkładem jazdy 69 minut, czyli najkrócej.

Są oczywiście pociągi, które jadą zgodnie z rozkładem 83 minuty. To i tak niewiele dłużej, niż samochodem. Natomiast najdłuższa podróż pociągiem z Łodzi do Łowicza i tak będzie krótsza, niż wyprawa busem. najcięższą armatą wyciągniętą przez prezesa ŁKA był koszt przejazdu między Łodzią i Łowiczem. Obliczył, że pokonanie tej trasy oznacza konieczność wlania do baku benzyny za 21 zł. Bilet w busie kosztuje 11 zł. A podróż pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to wydatek 9 zł.

Jest jednak jeden minus ŁKA – kiepski rozkład jazdy. Może jednak w dalszym ciągu zmian na lepsze i to ulegnie poprawie, za co serdecznie trzymamy kciuki!