Strona główna » Wiadomości » Linia potrzebna, ale nie ma projektanta

Linia potrzebna, ale nie ma projektanta

Krzysztof Losz
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe chcą dokonać rewitalizacji linii kolejowych między Raciborzem a Głubczycami i Racławicami Śląskimi. Ale inwestycja się przeciąga, bo są trudności nawet z wyborem projektanta.

 

Przedmiotem inwestycji jest przebudowa linii kolejowych nr 177 i 294. Sprawę w swojej interpelacji poruszyli posłowie PiS Michał Woś i Janusz Kowalski. Posłowie wskazali, że modernizacja obu linii „ma szansę przywrócić kolejowe połączenia dla czterech gmin, obejmujących powiat głubczycki, a także wpłynąć korzystnie na rozwój gospodarczy i transportowy regionu”. I pytali ministerstwo infrastruktury o losy tej inwestycji.

Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury, potwierdził, że modernizacja linii kolejowych między Raciborzem a Racławicami Śląskimi jest w planach PKP PLK. Spółka współpracuje przy tym zadaniu z Samorządem Województwa Opolskiego. Na realizację projektu zabezpieczono 535 mln zł, przy czym 15% wydatków pokrywa samorząd, a 85% PKP PLK.

Czekanie na projektanta

Okazuje się, że jeszcze w sierpniu 2023 r. został ogłoszony przetarg na wyłonienie projektanta. Jego zadaniem będzie wykonanie nie tylko planu odbudowy linii, ale także przebudowy, ale także zdobycie odpowiednich decyzji administracyjnych. Niestety, dotychczas PLK nie wybrały wykonawcy z powodu kolejnych odwołań i skarg do Krajowej Izby Odwoławczej. Teraz zarządca sieci czeka na orzeczenie KIO. Jeśli PLK wygra przed izbą, podpisze umowę z wykonawcą projektu.

Piotr Malepszak potwierdził duże znaczenie tej rewitalizacji.

Po realizacji inwestycji prędkość maksymalna dla pociągów towarowych będzie wynosić 60 km/h. Inwestycja umożliwi wyjazd pociągów w kierunku obecnie nieprzejezdnej linii kolejowej do Racławic Śląskich, co znacznie usprawni przewóz towarów – stwierdził w odpowiedzi na interpelację wiceminister Malepszak.

Zdaniem Piotra Malepszaka odbudowa połączenia Racibórz – Głubczyce – Racławice Śląskie przyczyni się ponadto do polepszenia obsługi w ruchu pasażerskim. A także generalnie do poprawy funkcjonowania i zwiększenia wydajności sieci komunikacyjnej. Co z kolei spowoduje wzrost mobilności społeczeństwa i uczyni łatwiejszym dojazd m.in. do zakładów pracy, szkół, instytucji kultury i zakładów opieki zdrowotnej.

Podobne artykuły