Ekonomia i rynek Kadry i ludzie Komentarze

Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. podsumowuje 2017 rok: ,,Lata kolejne to szereg trudnych i ważnych wyzwań.”

Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. podsumowuje 2017 rok: ,,Lata kolejne to szereg trudnych i ważnych wyzwań.” fot. PKP S.A.

Nowy Rok zawitał również na kolei. Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński podsumowuje miniony rok w kontekście Spółek Grupy PKP oraz całej branży kolejowej.

Prezes Spółki PKP S.A. Krzysztof Mamiński może śmiało zaliczyć ubiegły rok na kolei do udanych. Specjalnie dla portalu NaKolei.pl prezes wystosował kilka słów podsumowania 2017 roku.

Krzysztof Mamiński, prezes Spółki PKP S.A.Wprowadzenie Pakietu Podróżnika, dobre wyniki finansowe czy inwestycje na niespotykaną dotąd skalę, to tylko niektóre z ważnych dla kolei wydarzeń w 2017 roku.

To właśnie w ostatnim czasie PKP Intercity odnotowało najwyższy od 10 lat wynik w przewozach pasażerskich. Spółka awansowała również z czwartego na trzecie miejsce pod względem przewiezionej liczby pasażerów w Polsce. Łącznie od stycznia do listopada – blisko 39,4 mln podróżnych skorzystało z usług PKP Intercity. Coraz więcej osób jeździ także Trójmiejską SKM, w pierwszym półroczu 2017 roku pojechało nią prawie o połowę więcej pasażerów niż w tym samym okresie 2016 roku. Prognozy są również bardzo optymistyczne, śmiało więc można powiedzieć, że kolej w Polsce przeżywa swój renesans. W 2017 roku Pakietem Podróżnika otworzyliśmy drogę do stworzenia Wspólnego Biletu. Już teraz pasażerowie POLREGIO, PKP Intercity i SKM Trójmiasto mogą podróżować z jednym blankietem biletowym. Do Pakietu wkrótce będą dołączać także inni przewoźnicy.Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom to właśnie kolej będzie coraz częściej pierwszym wyborem przy planowaniu podróży.

Podsumowanie przewozów towarowych i działań infrastrukturalnych

Dobrymi wynikami mogą pochwalić się także przewoźnicy towarowi. Według danych GUS Grupa PKP CARGO we wrześniu 2017 roku uzyskała 50,77 proc. udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 44,46 proc. pod względem masy towarowej. To oznacza, że w tym samym okresie Grupa przewiozła o 3,1 proc. więcej ładunków i wykonała pracę przewozową o 3,2 proc. większą niż we wrześniu 2016 roku. Miniony rok był także czasem wielkich inwestycji w infrastrukturę kolejową. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą prace na ważnych ciągach komunikacyjnych w całym kraju. Do końca roku spółka będzie miała zakontraktowane umowy o wartości ok. 30 mld zł, a łączna długość modernizowanych linii kolejowych wyniesie niemal 9 tys. km. Ponadto realizujemy największy w historii PKP program modernizacji dworców, który obejmie około 200 obiektów na terenie niemal całego kraju. Angażujemy się również w kluczowe programy rządowe ukierunkowane na zrównoważony rozwój, takie jak Luxtorpeda 2.0 czy Mieszkanie Plus.

2017 rok przyniósł pierwsze widoczne efekty wprowadzanych na kolei zmian. Lata kolejne to szereg trudnych i ważnych wyzwań. Głęboko wierzę, że ich rezultatem będzie znaczące podniesienie konkurencyjności polskiego transportu kolejowego.