Na Górnym Śląsku prowadzona jest akcja społeczna, której celem jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważną rolę pełnią kontrolerzy biletów w tramwajach i autobusach.
Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego chce w ten sposób ocieplić wizerunek ponad 200 kontrolerów, jacy codziennie pojawiają się w pojazdach komunikacji miejskiej. I rocznie sprawdzają 6 mln pasażerów. Na przystankach pojawiły się plakaty pokazujące codzienną pracę 12 z nich – sprawdzanie biletów, udzielanie informacji, pomoc pasażerom w pojazdach.
Dzień Kontrolera przypada 21 września i został zainaugurowany w KZK GOP w 2010 roku, ale pierwsza podobna kampania miała miejsce już 2008 roku i od tamtej pory takie akcje wizerunkowe są prowadzone podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
– Rola kontrolerów jest trudna do przecenienia. To z nimi pasażerowie mają bezpośredni kontakt w autobusach i tramwajach. Służą pomocą i informacją, są reprezentantami Związku, a ich praca to działanie na rzecz wszystkich – mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący Zarządu KZK GOP.
Związek przypomina, że dochód ze sprzedaży biletów to jedno z dwóch głównych źródeł finansowania komunikacji publicznej i te pieniądze przeznaczane są także na inwestycje, czyli zakupy nowego taboru, w tym tramwajów, a osoby, które jeżdżą na gapę nie dokładają się do wspólnej komunikacji. I okazuje się, że mieszkańcy też mają tego świadomość, więc na Górnym Śląsku zmienia się podejście wielu osób do pracy kontrolerów, gdyż coraz rzadziej wśród podróżnych zdarzają się sytuacje, kiedy podczas kontroli ogół pasażerów jest nastawiony przeciwko kontrolerowi i broni gapowicza.
W KZK GOP kontrolerzy pracują w dwóch grupach. Pierwsza to kontrolerzy zawodowi, zatrudnieni na umowę o pracę. Mają ujednolicony ubiór (niebieskie koszule, krawaty, ciemne kurtki). Druga grupa to osoby pracujące na umowę-zlecenie. W sumie bilety sprawdza ponad 200 kontrolerów.
KZK GOP informuje, że wśród kontrolerów systematycznie rośnie liczba pań wykonujących ten zawód: w roku 2013 było 16 kobiet, w tym roku bilety sprawdzają 32 panie.