NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Kontrakt PKP Cargo z Eneą

Kontrakt PKP Cargo z Eneą

Redakcja

PKP Cargo podpisało nową umowę na dostarczenie 5,3 mln ton węgla z kopalni Bogdanka do Elektrowni Kozienice.

Umowa dotyczy dostaw dla spółki Enea Wytwarzanie, która odpowiada za produkcję prądu w Grupie Enea, do której należy też kozienicka elektrownia. W komunikacie nie podano jednak wartości 14-miesięcznej umowy, co zresztą z racji tajemnicy handlowej jest normalną procedurą. Wiadomo natomiast, że PKP Cargo złożyło najkorzystniejszą ofertę w tym przetargu.

Wiadomo też, że z powodu remontu linii kolejowej nr 7 na odcinku Lublin – Otwock, pociągi z węglarkami będą musiały pokonywać dłuższą trasę przez linię kolejową nr 30 Lublin – Łuków i dalej w kierunku Dęblina.

– Kontynuacja współpracy z Eneą potwierdza jakość naszych usług i rynkowe doświadczenie, a także fakt, że nasi partnerzy z branży energetycznej mogą zawsze na nas liczy – stwierdził Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo. Szef naszego największego towarowego przewoźnika kolejowego podkreśla, że choć udział węgla w transportach maleje, to jednak jest to wciąż i będzie bardzo długo znacząca część rynku. wynika to z faktu, że podstawą polskiej energetyki pozostaje węgiel i o ile elektrownie pracujące na węglu brunatnym zbudowane są w pobliżu kopalń tego surowca, to węgiel kamienny musi być transportowany pociągami. Bo jedynie kolej zapewnia możliwość dostarczenia w jednym transporcie kilku tysięcy ton paliwa.

Przewoźnik przypomina, że ma też umowę z Eneą na dostarczanie węgla ze śląskich kopalń do jej elektrowni.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności