NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koniec z pokazywaniem dokumentów w pociągach Kolei Czeskich

Koniec z pokazywaniem dokumentów w pociągach Kolei Czeskich

Adrian Izydorek
Fot. Wiki Commons CC by-sa 3.0

Česke drahy zniosły obowiązek pokazywania dowodów osobistych w trakcie kontroli biletów, które zostały zakupione drogą elektroniczną.

Na początku lutego na łamach naszego portalu informowaliśmy, że Ceske drahy przygotowują się do wprowadzenia zmian w obsłudze pasażerów, którzy bilet nabyli za pośrednictwem strony internetowej ČD. Każdy pasażer, który nabył bilet normalny przez stronę www, podczas kontroli biletów, pokazując kod QR, nie jest zobligowany do ukazania dowodu osobistego. Jest to zasługa systemu, który po pozytywnym przejściu testów zaczął obowiązywać na pokładach czeskiego przewoźnika.

Podczas zakupu biletu przez internet, podróżni nadal będą musieli wpisać swoje nazwisko. W momencie kontroli biletów, terminal sczyta dane z kodu QR i wprowadzi je do swojej pamięci operacyjnej. W przypadku, gdyby ktoś chciał dwukrotnie skorzystać z tego samego biletu – konduktor natychmiast dostaje komunikat na wyświetlaczu terminala. W takim przypadku, pracownik kolei poprosi o ukazanie dowodu osobistego, aby wykluczyć ewentualny błąd systemu.

Po co mieć dokument lub dowód osobisty dla osób, które nie korzystają ze zniżki? Jeśli bilet jest należycie opłacony, a system bardzo szybko poinformuje nas o tym, wiemy wszystko, czego potrzebujemy. Takie uproszczenie sprawi, że nasze usługi będą wygodniejsze dla pasażerów. Kiedy to obliczyliśmy, ta nowość dotyczy nawet jednej trzeciej wszystkich naszych klientów – powiedział Ivan Bednárik, prezes zarządu Kolei Czeskich.

Gdy podróż wróci do normy, a mamy nadzieję, że nastąpi to za niedługo, nowość doceni znacznie większa grupa klientów ”- mówi Jiří Ješeta, członek zarządu i zastępca dyrektora generalnego ds. Handlu, dodając: „ W przypadku biletów elektronicznych w przypadku gdy pasażerowie stosują taryfę specjalną, czyli tzw. ulgę państwową, okazanie dowodu będzie nadal obowiązkowe, gdyż stanowe warunki udzielenia tej ulgi nakładają obowiązek sprawdzenia wieku klienta lub statusu studenta w związku z weryfikacją prawo do zniżki – tłumaczy Jiří Ješeta.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności