Linia kolejowa nr 85 na odcinku Warszawa – Łódź to jeden z priorytetów inwestycyjnych spółki CPK. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, będzie ona pierwszym oddanym do użytku fragmentem „Y”. W tym momencie trwają przygotowania do nabycia nieruchomości niezbędnych do powstania tej infrastruktury – w tym opracowanie i aktualizacja operatów szacunkowych nieruchomości w ramach Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć.
Odcinek Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź zostanie oddany do użytku pasażerów do 2032 roku, co zbiegnie się w czasie z przeniesieniem ruchu lotniczego na lotnisko w Baranowie.
Podobnie jak na obszarze, gdzie powstanie nowy port lotniczy, właściciele nieruchomości otrzymali możliwość przystąpienia do programu oferującego korzyści, które dotychczas były niemożliwe do uzyskania w trakcie realizacji innych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi oraz usługowymi na terenie, na którym powstanie linia kolejowa Warszawa – Łódź, otrzymali zaproszenie do Kolejowego Programu Dobrowolnych Nabyć (KPDN). W efekcie część właścicieli, do których została skierowana taka propozycja, zgłosiła chęć sprzedaży nieruchomości na rzecz spółki. Co ważne ci, którzy jeszcze nie odpowiedzieli na zaproszenie, wciąż mogą przystąpić do programu.
W CPK trwają przygotowania do nabywania nieruchomości w ramach KPDN. Opracowywane i aktualizowane są operaty szacunkowe. Spółka planuje rozpocząć spotkania z właścicielami tych nieruchomości na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2024 roku, a zawieranie aktów notarialnych w ostatnim kwartale br.
Zasady nabywania nieruchomości przez Spółkę są ściśle określone w Ustawie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Osobom zbywającym nieruchomości w trybie dobrowolnym przysługują dodatki do wyceny na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Inną możliwością jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia, gdzie spółka płaci na przykład za 100-metrowy dom z lat 60. jak za nowy o takiej samej wielkości. Mieszkańcom przysługuje także sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury.
Przypomnijmy, że wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla odcinków warszawskiego i łódzkiego linii nr 85 zostały złożone do Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska we wrześniu 2022 roku. Decyzje zostały wydane w grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. Trwają prace nad dokumentacją projektową nowej linii kolejowej. Dla odcinka warszawskiego dokumentację przygotowuje konsorcjum Metroprojekt i Sud Architekt Polska. Zaprojektowanie dalszego fragmentu linii, czyli tzw. łódzkiego, spółka CPK powierzyła konsorcjum Egis Poland, Egis Rail i Jaf–Geotechnika.
Fragment Warszawa – Łódź będzie priorytetowym odcinkiem „Y”, czyli sieci Kolei Dużych Prędkości łączącej stolicę z Poznaniem i Wrocławiem. Pociągi na tej trasie mają osiągać nawet 300-320 km/h. Cały 480-kilometrowy projekt będzie budowany etapami. W 2035 roku zostanie zakończona budowa całej linii, uzupełniona o odcinki Łódź – Wrocław i Sieradz – Poznań. Dzięki przyjętym zmianom możliwa będzie realizacja celu „Polska 100 minut”, a nowa infrastruktura kolejowa zapewni lepszą integrację Polski z krajami Europy Środkowej i Zachodniej.