Prawo i przetargi Transport miejski Wiadomości

Kolejny krok w budowie trasy tramwajowej na Naramowice

Kolejny krok w budowie trasy tramwajowej na Naramowice Fot. PIM w Poznaniu

Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

Planowana trasa zostanie poprowadzona od skrzyżowania ulic Słowiańskiej i Wilczak, w kierunku południowym wzdłuż ulicy Szelągowskiej, aż do ul. Estkowskiego, której krzyżówka z ul. Małe Garbary zostanie diametralnie przebudowana.

PIM poinformowały, że wspomniany przetarg dotyczy II etapu tej inwestycji, czyli trasy prowadzącej od pętli Wilczak do skrzyżowania ulic Estkowskiego/Garbary. – Jest to kolejny, znaczący etap budowy tramwaju na Naramowice. Po jego realizacji będzie to w pełni funkcjonalny układ komunikacyjny. Z Naramowic będzie można dojechać wówczas nową trasą tramwajową bezpośrednio do samego centrum – wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Oferty przetargowe będą przyjmowane do 6 kwietnia, a samo zadanie ma zostać wykonane do 30 czerwca 2019 roku. W ramach zamówienia pozyskana zostanie pełna dokumentacja przetargowa dla trybu realizacji zadania metodą „zaprojektuj i wybuduj”. Integralnym elementem dokumentacji będzie też wielobranżowa koncepcja techniczna oraz ostateczna decyzja środowiskowa.

Ponadto dokumentacja będzie musiała być uzgodniona z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi w ramach tzw. projektu budowy III toru, tj. w rejonie krzyżowania się trasy tramwajowej z wiaduktem kolejowym przy stacji Poznań Garbary. Dopiero, jak miasto otrzyma pełną dokumentację, będzie mogło ogłosić postępowanie na wybór wykonawcy robót z projektowaniem, pod warunkiem że będą zabezpieczone środki na realizację, w tym fundusze unijne.

Władze Poznania poinformowały, że w pierwszej kolejności zostanie wykonana koncepcja tramwajowa, która na jesień 2018 roku zostanie poddana konsultacjom społecznym.