NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe Koleje Ukraińskie przejmują wagony rosyjskich firm. Łącznie na Ukrainie jest 15 tys. rosyjskich wagonów

Koleje Ukraińskie przejmują wagony rosyjskich firm. Łącznie na Ukrainie jest 15 tys. rosyjskich wagonów

Redakcja

Koleje Ukraińskie rozpoczynają nacjonalizację rosyjskich wagonów znajdujących się na terytorium Ukrainy. To łącznie 15 tys. wagonów należących do 250 rosyjskich firm.

Park taborowy wagonów towarowych Kolei Ukraińskich zostanie znacznie wzmocniony. Jest to w tym momencie bardzo potrzebne, ponieważ koleją jest transportowana m.in. pomoc humanitarna na wschód Ukrainy. Dodatkowo będą one mogły obsługiwać przewozy towarowe skierowane z zagranicy.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski 10 marca podpisał ustawę „O podstawowych zasadach przymusowego zajęcia praw majątkowych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie”. Ustawa ta dała zielone światło ukraińskim kolejarzom do rozpoczęcia nacjonalizacji rosyjskich wagonów.

Obecnie na torach w Ukrainie znajduje się 15 000 rosyjskich wagonów. Należą do 250 firm. Działamy zgodnie z prawem. W pierwszym etapie sporządziliśmy listę właścicieli wagonów, w której wśród założycieli znajduje się Federacja Rosyjska – poinformował Prezes Kolei Ukraińskich Ołeksandr Kamyszin.

Przede wszystkim to wagony węglarki, bo jest ich blisko 11 tys, wagonów cystern na Ukrainie zostało 2 057 sztuk, ale zostały także wagony platformy – 158 sztuk.

Jak podaje Prezez UZ, póki co nie ma wątpliwości co do rosyjskiego kapitału niektórych firm. Są to w szczególności WEB-Leasing, VTB-Leasing, Gazpromtrans, GTLK, Sberbank Leasing. Na Ukrainie znajduje się 3 tys. wagonów tych firm.

Teraz rosyjskie wagony będą pracować dla ukraińskiej gospodarki. Przydadzą się nam, ponieważ rozwijamy nowe trasy logistyczne do Europy, które pomogą wznowić przewozy towarowe – poinformował Prezes Kolei Ukraińskich.

I co warto dodać, jak podają ukraińscy kolejarze, w Rosji zostało 482 ukraińskich wagonów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności