Debaty Wiadomości

Koleje Śląskie na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Koleje Śląskie na Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw fot. PKP PLK S.A.

Komunikacja to jeden z istotnych tematów podejmowanych podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Koleje Śląskie brał udział m.in. w panelu „Technologie dla transportu”.

Wśród zagadnień podejmowanych podczas tego spotkania znalazły się m.in. kwestie związane ze wsparciem państwowym i samorządowym dla transportu oraz uwarunkowaniami dla zastosowania nowoczesnych technologii. Jednym z haseł przewodnich panelu były oczywiście innowacje, jako jedna z głównych wytycznych dla wdrażanych rozwiązań. Istotność tego elementu podkreślał m.in. prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki:

Rozwiązania, które wdrażamy w tym momencie, powinny być jak najbardziej innowacyjne, ponieważ muszą nam one służyć przez kolejne lata – mówił prezes Drzewiecki. – Istotna jest tutaj polityka dalekowzroczności, tak aby technologie wprowadzane dzisiaj miały swoje zastosowania również w przyszłości i nie stały się „przestarzałe” już za kilka lat – tłumaczył.

Wśród innych gości zaproszonych do udziału w dyskusji znaleźli się: członek Zarządu PKP SA Mirosław Antonowicz, prezes Zarządu ADAR Sp. z o.o. Adam Aszyk, wiceprezes Zarządu KOTRAK SA Tomasz Brodziak, prezes Zarządu Tramwaje Śląskie SA Bolesław Knapik, kierownik Zakładu Urządzeń Nawigacyjnych Akademii Morskiej w Szczecinie dr inż. Stefan Jankowski, dr hab. inż. Jarosław Kozuba z Katedry Technologii Lotniczych Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Infrastruktury Jerzy Polaczek, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA Artur Tomasik oraz wiceprezes Zarządu PKM Katowice Sp. z o.o. Roman Urbańczyk. Całość dyskusji była moderowana przez prof. Marka Sitarza – przewodniczącego Rady Nadzorczej Kolei Śląskich i kierownika katedry Transportu i Informatyki Akademii WSB. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej była też partnerem Kongresu.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, to jedno z najważniejszych spotkań firm sektora MŚP w Europie. Tylko w ubiegłym roku chęć udziału w kongresie zgłosiło ponad 7,5 tysiąca osób z 37 państw. W agendzie spotkania znalazło się blisko 100 paneli dyskusyjnych i warsztatów.