NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Koleje Mazowieckie znowu podwyższają ceny biletów. „Z powodu rosnącej inflacji”

Koleje Mazowieckie znowu podwyższają ceny biletów. „Z powodu rosnącej inflacji”

MM
Fot. Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego fundują swoim pasażerom kolejną podwyżkę cen biletów. Od 1 lipca br. będzie obowiązywać nowa taryfa przewozowa. Powód? Wzrost inflacji  i cen energii.

Koleje Mazowieckie są chyba jednym z nielicznych przewoźników kolejowych, który systematycznie podwyższa ceny swoich biletów. Ostatnia podwyżka miała miejsce przy okazji wejścia w życie rocznego rozkładu jazdy 2021/2022 (czyli 12 grudnia 2021 roku).  Wówczas, jak zresztą większość przewoźników, którzy także podwyższyli ceny, swoją decyzję argumentowali faktem rosnącej inflacji.

Jest to spowodowane m.in. rosnącą inflacją – prognozowana na koniec tego roku może wynieść nawet 8 proc. – drastyczną podwyżką cen energii, podwyżką płacy minimalnej, a także wzrostem kosztów związanych z wymianą części, podzespołów, elementów zamiennych do taboru kolejowego. W związku z tym, spółka Koleje Mazowieckie została zmuszona do podjęcia decyzji o podwyżce cen biletów o 5 proc., od 12 grudnia 2021 r. – informowały  6 grudnia 2021 r. Koleje Mazowieckie.

Mija pół roku od tej decyzji, a mazowiecki przewoźnik znowu zmienia ceny swoich biletów. Powodem ma być „niespotykany od 20 lat wzrost inflacji”.

W związku z niespotykanym od 20 lat wzrostem inflacji, cen energii elektrycznej, stóp procentowych oraz kosztów materiałów eksploatacyjnych, tj. czynników, które mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów działalności spółki niezbędnych do realizacji przewozów kolejowych… – czytamy w komunikacie KM.

Członek Zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Gajda tłumaczy decyzję o podwyżce gwałtownym wzrostem kosztów, jakie musi ponieść.

Niekorzystne zmiany na rynku w IV kwartale 2021 roku spowodowały wzrost kosztów energii Kolei Mazowieckich o ok. 27% w stosunku do ostatnich założeń. Szacujemy, że zwiększą się one o ponad 50 mln zł. Wzrosły także wydatki związane z utrzymaniem naszych pojazdów, których mamy ponad 300 jednostek. Do ich utrzymania spółka zużywa bardzo duże ilości różnych materiałów. Brak stabilności na rynku dostaw i wysoka inflacja spowodowały znaczny wzrost cen w stosunku do tych z ubiegłego roku. Przykładem tego są m.in. materiały eksploatacyjne, których ceny, w zależności od asortymentu, wzrosły od 51% do ponad 168%. Wzrost cen oleju napędowego i opałowego również dotyczy działalności Spółki KM – mówi Dariusz Grajda, Członek Zarządu Kolei Mazowieckich.

Jak wyglądają ceny?

W niezmienionej cenie pozostaje bilet normalny do 5 km – zapłacimy za niego 4,20. Dalej już następują zmiany cen. I tak bilet do 20 km zmienia cenę z 9,30 na 10,40 zł, a jeśli pojedziemy trasą do 50 km zapłacimy 17,90 czyli o 1,90 drożej. Bilet za odległość do 100 km kosztował do tej pory 25,80 a od 1 lipca zapłacimy już 28,90. Poniżej tabela opłat za bilet normalny.

Zmianie ulegają także ceny biletów miesięcznych. I tak jak w przypadku biletów jednorazowych normalnych, cena biletu miesięcznego do 5 km pozostaje bez zmian. Za bilet miesięczny w taryfie normalnej do 50 km do tej pory można był zapłacić 319 zł. Od 1 lipca zapłacimy 357 zł. Cena za miesięczny normalny na trasę do 100 km zwiększona została o 56 zł – zapłacimy 521 zł.

Co jeszcze się zmienia?

Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli nabywać bilety z ulgą ustawową od cen podstawowych. Zmiany następują także w przejazdach grupowych. Po zmianie każdy z uczestników grupy będzie podróżował zgodnie z indywidualnymi uprawnieniami, natomiast nadal na każde 10 osób płacących za przejazd będzie przysługiwał bezpłatny przejazdy dla opiekuna/ów grupy.

Koleje Mazowieckie wycofują ze swej oferty bilety odcinkowe bezimienne.

Słoneczny droższy

Podrożały także bilety na komercyjne połączenie Kolei Mazowieckich, czyli na tzw. „Słoneczny”. W 2019 roku za bilet normalny z Warszawy do Ustki musieliśmy zapłacić 60 zł, teraz natomiast jest to już 75 zł. W tym roku po raz pierwszy Słoneczny jest bisowany, tj. kursuje dodatkowe połączenie w relacji Warszawa – Trójmiasto. W takiej relacji bilet normalny kosztuje 60 zł.

Wszelkie informacje o zmianie w taryfie KM.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności