Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Tabor

Koleje Mazowieckie zakupią 55 nowych pociągów od Stadlera

Koleje Mazowieckie zakupią 55 nowych pociągów od Stadlera fot. Koleje Mazowieckie

55 nowych pociągów dla regionu – Koleje Mazowieckie powiększą swój tabor za dofinansowanie z CUPT. Dziś podpisano umowę na 580 mln zł dodatkowych środków z UE na inwestycję.

Koleje Mazowieckie otrzymała dziś 580 milionów złotych z Unii Europejskiej na zakup 55 nowych pociągów. To kolejna umowa podpisana w ostatnim czasie z CUPT na zwiększanie jednostek w taborze polskich przewoźników. Dziś mowa o zakupach Kolei Mazowieckich. Nowe pociągi od Stadlera ucieszą m.in. mieszkańców i podróżnych z Zielonki, Wołomina czy Góry Kalwarii.

Pierwsze z zamówionych pojazdów wyjadą na trasy w województwie mazowieckim za dwa lata, w 2020 roku. Środki unijne w wysokości 580 mln zł pochodzą z POIiŚ. Uzupełnią całą wymaganą pulę pieniędzy na inwestycję, która będzie kosztować Spółkę 1,4 mld zł.

W ramach zamówienia tabor KM zostanie zasilony w 55 nowych pociągów. W 2020 roku do przewoźnika dotrze 12 pojazdów, w 2021 roku kolejne 12, a w 2022 roku będzie to 31 dodatkowych składów. Projekt KM obejmuje również szkolenie pracowników pod kątem obsługi nowych pojazdów.

Jak podaje CUPT inwestycja została podzielona na 4 oddzielne projekty, każdy dla innej trasy:

  • Sochaczew – Warszawa – Celestynów,
  • Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki,
  • Warszawa – Wołomin Słoneczna, Warszawa – Zielonka,
  • Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin.

Więcej informacji u przewoźnika oraz na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.