Kolej na świecie Prawo i przetargi Tabor

Koleje Czeskie ogłosiły duży przetarg na kupno 90 lokomotyw

Koleje Czeskie ogłosiły duży przetarg na kupno 90 lokomotyw Fot. Wiki Commons CC by-sa 3.0

Koleje Czeskie w ogłoszonym dzisiaj przetargu chcą kupić 90 nowych lokomotyw wielosystemowych. Również tego samego dnia Spółka rozpoczęła przygotowywanie kolejnego przetargu na wynajem 30 kolejnych lokomotyw.

W dniu dzisiejszym (2.07.2020 r.) Koleje Czeskie ogłosiły długo oczekiwany przetarg na dostawę nawet do 90 nowych lokomotyw wielosystemowych. Tego samego dnia czeska spółka rozpoczęła przygotowywanie kolejnego przetargu, tym razem na wynajem 30 lokomotyw.

Zwycięzca przetargu ma w terminie do ośmiu lat dostarczyć 90 lokomotyw, które rozpędzą się do prędkości 200 km/h. Lokomotywy mają być dopuszczone do ruchu nie tylko w Czechach, ale także w Austrii, Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji. Umowa obowiązuję również obsługę techniczną przez 10 lat. Kryterium przetargu jest nie tylko cena, ale także całkowity koszt utrzymania taboru. Wartość kontraktu szacuję się na około 10 miliardów koron (około 1,675 mld zł).

Przed ogłoszeniem konkursu Koleje Czeskie przeprowadziły konsultacje techniczne, w których uczestniczyły Siemens, Bombardier, Talgo i Škoda Transportation. Zgodnie z warunkami przetargu zwycięzca konkursu będzie miał 40 miesięcy na dostarczenie pierwszych czterech lokomotyw, a następnie przewoźnik chce 4 lokomotywy na miesiąc. Producenci muszą do początku sierpnia zarejestrować się w przetargu i potwierdzić, czy spełniają warunki, dopiero wtedy rozpocznie się wybór dostawców.

Oprócz zakupu, przewiduje się wynajem 30 lokomotyw

Jednocześnie Koleje Czeskie ogłosiły dziś inne wstępne konsultacje rynkowe w sprawie zakupu dodatkowych maszyn – chodzi o wynajem nawet do 30 lokomotyw wielosystemowych, na okres dziesięciu lat. Lokomotywy te mają rozpędzać się do prędkości 200 km/h.