Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe

Współpraca przewozowa z Białorusią. Czy zostanie wznowiony ruch towarowy na przejściu granicznym?

Współpraca przewozowa z Białorusią. Czy zostanie wznowiony ruch towarowy na przejściu granicznym? fot. PKP S.A.

Spółki kolejowe w Polsce i Kolej Białoruska mają zamiar kontynuować dalszą współpracę w ramach przewozów pasażerskich i towarowych. Strony spotkały się w siedzibie PKP S.A. by omówić m.in. kwestię realizacji międzynarodowych przewozów kolejowych.

Na spotkaniu w siedzibie PKP S.A. pojawiła się delegacja Kolei Białoruskiej (Belaruskaja Chygunka) z naczelnikiem Władimirem Morozowem oraz reprezentacja polska: delegaci z PKP S.A. wraz z prezesem Krzysztofem Mamińskim, przedstawiciele Spółek PKP CARGO, PKP Intercity, PKP PLK S.A. oraz PKP LHS Sp. z o.o.

Podczas spotkania strony rozmawiały o dotychczasowej owocnej współpracy kreśląc plany na rok 2018 oraz dalsze lata. Kolej Białoruska oraz spółki kolejowe w Polsce zamierzają nadal realizować przewozy pasażerskie jak i towarowe (te z uwzględnieniem prac modernizacyjnych PLK na okres 2018-2020).

Prezes Krzysztof Mamiński oraz Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A. podpisali dodatkowe porozumienie do umowy o wzajemnych rozrachunkach między PKP S.A. a Zjednoczeniem Państwowym „Kolej Białoruska” za przewozy kolejowe w komunikacji międzynarodowej.

Przedstawiono wyniki prac wspólnej grupy roboczej ds. analizy operacyjnej przekazywania ładunków przez białorusko-polskie przejścia graniczne. Analiza dotyczyła również działań podjętych w celu zapewnienia bezproblemowego kierowania pociągów w relacjach Wschód – Zachód – Wschód. Padł pomysł, by część ładunków przewozić linią szerokotorową LHS w Polsce. Nakreślono koncepcję wznowienia przewozów przez przejście graniczne Czeremcha-Wysokie Litewskie. Od 10 czerwca br. sieć połączeń PKP Intercity może poszerzyć się o codzienne kursy wagonu w relacji Mińsk-Warszawa-Mińsk. Dodatkowo rozważa się dodanie drugiej pary dziennych pociągów w relacji Warszawa-Brześć-Warszawa.

Więcej szczegółów dot. spotkania i planów na współpracę znajdą Państwo na stronie PKP S.A.