Infrastruktura

Kokotów zyska zmodernizowany wiadukt kolejowy na linii łączącej Małopolskę z Podkarpaciem

Kokotów zyska zmodernizowany wiadukt kolejowy na linii łączącej Małopolskę z Podkarpaciem fot. PKP PLK

Przebudowany zostanie wiadukt kolejowy przed przystankiem Kokotów. PKP PLK modernizują linię średnicową między Krakowem Głównym a Podłężem. W efekcie na linii odbywać się będą sprawniejsze przejazdy między Małopolską a Podkarpaciem.

Wiadukt kolejowy w miejscowości Kokotów lezy na linii E30, przecinając drogę powiatową pomiędzy Wieliczką a strefą ekonomiczną w Brzegach. Jego modernizacja pozwoli na szybsze i bezpieczniejsze podróże po linii średnicowej. Wiadukt będzie szerszy, będzie posiadać dwa tory kolejowe, w przyszłości jest możliwość dołożenia tam trzeciego toru. Roboty budowlane, wyceniane na niemal 1 mld zł, zakończą się w 2020 roku.

Po przebudowie zostanie niemal dwukrotnie poszerzony i powiększony – z obecnych 3 m. wysokości do 4,5 m. Będzie pod nim przestrzeń na jezdnię i wygodne chodniki. Pierwszy etap prac na wiadukcie rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Jezdnia dla ruchu samochodowego zostanie zamknięta. Zdemontowana zostanie stara konstrukcja obiektu. Całość prac na wiadukcie zakończy się do grudnia br.

Przebudowa linii E30 w Krakowie to obecnie największa inwestycja realizowana przez PLK na południu Polski. W jej ramach rozbudowywane są stacje i przystanki kolejowe, modernizowana jest sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W centrum Krakowa dobudowywane są nowe tory, przeznaczone dla pociągów aglomeracyjnych. Na wschód od stolicy Małopolski przebudowane będą przystanki w Węgrzcach Wielkich i Kokotowie. Powstaną nowe wiadukty i przejazdy kolejowo-drogowe.