Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu

Jak Kolejom Dolnośląskim udało się przekonać ludzi do pociągów

Jak Kolejom Dolnośląskim udało się przekonać ludzi do pociągów fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie to pierwsza w historii samodzielna samorządowa spółka kolejowa w Polsce, która powstała po restrukturyzacji Polskich Kolei Państwowych. W 2018 roku, a więc w 10 roku funkcjonowania, pociągi KD przewiozły 11,5 mln podróżnych, a wyniki z roku na rok rosną o kolejne miliony.

Koleje Dolnośląskie powstały w 2008 roku. 6 grudnia na stacji Świdnica Miasto zaprezentowano podróżnym pierwszy skład, a od 14 grudnia pociągi KD rozpoczęły regularne kursowanie na linii Legnica-Kłodzko-Międzylesie. 3 stycznia 2009 natomiast reaktywowały połączenia z Kłodzka do Wałbrzycha. W późniejszym czasie reaktywowano również połączenia Żary-Żagań-Wrocław oraz Kłodzko-Polanica Zdrój. Elektryczny zespół trakcyjny Newag Impuls należący do KD osiągnął rekord prędkości pojazdu całkowicie polskiej produkcji, wynoszący 211,6 km/h. W 2015 roku pociągi KD zaczęły obsługiwać połączenia międzynarodowe z Liberca do Szklarskiej Poręby, a także połączenia do Gorlitz, a także we współpracy z zagranicznymi przewoźnikami do Harrachova i Drezna. 2016 rok to przede wszystkim uruchomienie pociągów do Berlina we współpracy z Deutsche Bahn. Kolejne lata to zakup nowych zespołów elektrycznych i spalinowych, a także obsługa nowych relacji pociągów

Koleje Dolnośląskie swoje połączenia obsługują szynobusami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Większość z nich to nowoczesne pociągi, wyposażone w klimatyzację oraz przystosowane do przejazdów osób niepełnosprawnych. Łącznie spółka użytkuje 57 pojazdów szynowych.

Od 2010 roku liczba pasażerów Kolei Dolnośląskich wzrosła aż o 11 milionów! Również ogólna liczba pasażerów kolei lokalnej w województwie dolnośląskim zdecydowanie się podniosła – pomiędzy 2010 a 2016 rokiem o 8,5 miliona. Na jednego mieszkańca województwa przypada 9,4 przejazdów pociągiem rocznie, co stawia Dolny Śląsk na 4 miejscu w Polsce. Od 2012 roku odnotowano największy wzrost tego wskaźnika w Polsce!

Koleje Dolnośląskie: Zostaną wprowadzone zmiany w ofercie. Nowe oferty oraz ujednolicenie cen w niektórych rejonach