KDP Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Inwestycje na odcinku Warszawa/Idzikowice-Poznań/Wrocław wskazane jako priorytetowe do otrzymania dofinansowania z CEF

Inwestycje na odcinku Warszawa/Idzikowice-Poznań/Wrocław wskazane jako priorytetowe do otrzymania dofinansowania z CEF fot. PKP Intercity

Co oznacza dla nas fakt, że Centralny Port Komunikacyjny będzie objęty transeuropejską siecią transportową TEN-T? Na pytanie odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, do którego zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie.

Stanisław Krakowski, dyrektor Biura Komunikacji Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przypomniał, że Centralny Port Komunikacyjny to zarówno planowane lotnisko, jak i kluczowy węzeł transportu drogowego oraz kolejowego.

W pracach nad projektem rozporządzenia ws. Instrumentu Łącząc Europę (CEF) na okres 2021-2027 uwzględniono odcinki kolejowe stanowiące połączenie do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ciągu korytarza Morze Północne – Bałtyk, jako priorytetowy (tzw. Missing Link) wpisano odcinek Warszawa/Idzikowice-Poznań/Wrocław, incl. connetions to the planned Central Transport Hub- poinformował Krakowski.

Jest to treść uzgodniona w ramach konsultacji nad projektem tego rozporządzenia i na tym etapie prac nie są już do przebiegu tego odcinka zgłaszane uwagi. Oznacza to, że inwestycje na tym odcinku zostały wskazane jako priorytetowe do otrzymania dofinansowania ze środków CEF w naborach wniosków, które zostaną ogłoszone przez Komisję Europejską w perspektywie finansowej 2021-2027. Nabory wniosków przeprowadzane są przez KE w formule konkursowej, więc ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania zostanie podjęta po przeprowadzeniu konkursu- dodał przedstawiciel MIiR.

12 marca Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało na Twitterze, że Centralny Port Komunikacyjny będzie objęty transeuropejską siecią transportową TEN-T.