Infrastruktura Przewozy towarowe Wiadomości

Inwestycje kolejowe w portach

Inwestycje kolejowe w portach Fot. Aeromedia.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że dotrzymają terminu modernizacji połączeń kolejowych z portami w Gdańsku i Gdyni. Prace mają potrwać do 2020 roku.

Taką deklarację podczas konferencji prasowej w gdańsku złożył Damian Makowski, dyrektor projektu w PKP PLK. Wartość tych inwestycji to około 1,4 mld zł.

W ramach projektu w portach w Gdyni i Gdańsku modernizowanych zostanie 17 km linii kolejowej, co przekłada się łącznie na 160 km torów. Prace obejmą wymianę torów, rozjazdów, przejazdów, aby do i z portów mogły wyruszać dłuższe i cięższe pociągi niż teraz. Poza tym, cała linia ma być zelektryfikowana.

Dyrektor Makowski sprecyzował, że zmodernizowane będą stacje portowe: Gdańsk Port Północny, Gdańsk Kanał Kaszubski, Gdańsk Zaspa Towarowa, a jeszcze większy zasięg mają mieć prace w rejonie stacji Port Gdynia.

PKP PLK podkreśla, że portowe inwestycje spowodują  przyspieszenie rozładunku i załadunku pociągów, gdyż zwiększy się przepustowość stacji kolejowych. Tego zresztą oczekują zarządcy portów, choćby w Gdańsku, gdzie powstaje drugi terminal kontenerowy. – Zależy nam na wzroście konkurencyjności transportu kolejowego w stosunku do innych środków transportu, zwiększymy parametry przepustowości na następne kilkadziesiąt lat – powiedział dyrektor Makowski. I dlatego prace w portach nie mogą spowodować przerw w obsłudze klientów.