Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Hiszpański przewoźnik anuluje 1152 przewozów pociągami z powodu strajku pracowników

Hiszpański przewoźnik anuluje 1152 przewozów pociągami z powodu strajku pracowników fot TrainLine

Z powodu ogłoszonego czterodniowego strajku przez hiszpański związek zawodowy CGT przewoźnik państwowy Renfe anulował 1152 usług kolejowych. Strajk ma odbyć się 31 lipca, 14 sierpnia, 30 sierpnia oraz 1 września.

Hiszpański przewoźnik Renfe anulował łącznie 1152 przejazdów koleją, wśród nich jest 477 średnio dystansowych, 230 dużej prędkości oraz 445 pociągów towarowych.

Powodem zmian w rozkładzie jazdy jest zbliżający się strajk ogłoszony przez związek zawodowy CGT. Skutkami niedopuszczenia pociągów do ruchu ma dotknąć tysiące podróżnych, którzy wyjeżdżają lub wracają z wakacji.

W tym roku Ministerstwo Prac Publicznych ustaliło minimalne usługi na 75% zwykłej częstotliwości na linii podmiejskiej Cercanías w godzinach szczytu i 50% w innych godzinach. Pracownicy Renfe muszą również zapewnić 65% usług pociągów średnich odległości, 78% usług AVE (KDP) i 25% usług przewozowych.

Strajk rozpocznie się w środę, 31 lipca, z przerwami między 12.00 a 16.00 i ponownie między 20.00 a północą.

Państwowy przewoźnik w poniedziałek opublikował komunikat informujący pasażerów, którzy mieli zaplanowane przejazdy w dniu strajku o możliwości skorzystania z  pociągów obsługiwanych pomimo strajku, lub zwrotu kosztów za bilet.

Związek CGT ma reprezentację mniejszościową w Renfe i uzyskał tylko dwa z 13 stanowisk przedstawicielskich komitetu podczas ostatnich wyborów związkowych, które odbyły się w maju.

ai/elparis