Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Historyczny przejazd PesaDART z Bydgoszczy do Warszawy. PKP Intercity: “To jednorazowa sytuacja”

Historyczny przejazd PesaDART z Bydgoszczy do Warszawy. PKP Intercity: “To jednorazowa sytuacja” Fot. Pesa Bydgoszcz (ilustracyjne)

Na ten moment czekało wielu mieszkańców Bydgoszczy, nie tylko tych co pracują w zakładach Pesy. PesaDART po raz pierwszy odjechał ze stacji Bydgoszcz Główna w kierunku Warszawy. Był to wyjątkowy przejazd spowodowany “awaryjną sytuacją”.

“Na taki widok czekaliśmy pięć lat” – czytamy na Facebook’u Pesy Bydgoszcz, która udostępniła informację o odjeździe Darta z Bydgoszczy w kierunku stolicy Polski. Do tego przełomowego momentu dla mieszkańców Bydgoszczy doszło 30 grudnia 2020 roku. Przypomnijmy, że Darty zostały wprowadzone do ruchu pod koniec 2015 roku i obsługiwały takie trasy jak z Warszawy do Lublina, Białegostoku, Wrocławia.

Na co dzień połączenia Warszawa – Bydgoszcz realizowane są przy użyciu Flirtów od Stadlera. Sytuacja ta może się jednak zmienić. Jak dowiedział się portal NaKolei.pl, trwałość projektów unijnych dla Flirtów trwa do maja, natomiast dla Dartów do czerwca 2021 roku. Oznacza to, że do tego czasu pojazdy te mogą się poruszać po określonych trasach.

W drugiej połowie grudnia 2020 roku w wyniku sytuacji awaryjnej dla zachowania ciągłości pracy doszło do jednorazowych, zastępczych zamian taboru z ED160 na ED161 – tłumaczy portalowi NaKolei.pl Anna Zakrzewska, Rzecznik Prasowy PKP Intercity.

Wraz z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem oraz Prezesem PKP Intercity Markiem Chraniukiem dążymy do uruchomienia pociągów Pesa Dart z Warszawy do Bydgoszczy wraz z wejściem w życie czerwcowej korekty rozkładu jazdy. Bydgoszczanie czekają na to od 5 lat, ta zmiana może przyczynić się do wzrostu liczby pasażerów, przynieść też oszczędności związane z bieżąca obsługą dzięki możliwościom bezpośredniego serwisowania pojazdów w bydgoskiej firmie – powiedział portalowi NaKolei.pl poseł Piotr Król.