Strona główna » Wiadomości » Gorzowianie żądają zmian na kolei!

Gorzowianie żądają zmian na kolei!

Redakcja
Fot. FB / KolejLove lubuskie / Robert Trębowicz (ilustracyjne)

W piątek, 12 stycznia, na portalu gorzowianin.com zainicjowano petycję skierowaną do kluczowych decydentów, w tym ministerstwa, wojewody, marszałka oraz prezydenta miasta Gorzowa. Celem inicjatywy jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców, poprzez apel o niezbędne działania usprawniające dostępność kolejowych połączeń dalekobieżnych. W ciągu pierwszego tygodnia akcję wsparło ponad 1100 osób, co świadczy o znacznym zainteresowaniu społeczności lokalnej problematyką.

Inicjatorzy, wspólnie z Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa, wskazali w petycji kluczowe problemy dotyczące funkcjonowania kolei, w tym konieczność szybkiej elektryfikacji linii kolejowej nr 203 oraz przywrócenia połączeń z południem Polski. Podkreślono również potrzebę uruchomienia nocnego pociągu do Warszawy, co jest odpowiedzią na aktualne potrzeby mieszkańców.

Dzisiejsze realia mieszkańców Gorzowa to wielogodzinne podróże z przesiadkami, które ze względu na występujące zakłócenia połączeń regionalnych, obarczone są dodatkowo dużym ryzykiem. W efekcie wieloletnich zaniechań doszło do wtórnego wygaszenia popytu w obszarze połączeń dalekobieżnych, co związane jest nie tylko z niewystarczającą ofertą, ale także postępującą utratą elementarnego zaufania mieszkańców do kolei. Zaufania, które należy jak najszybciej odbudować – napisali autorzy petycji

Dodatkowo, zwrócono uwagę na konieczność skierowania zamawianych przez PKP Intercity dwusystemowych lokomotyw na tereny województwa lubuskiego. Jest to jedna z proponowanych ścieżek, mających na celu poprawę sytuacji w północnej części województwa, cierpiącej na kolejową zapaść. Działania te mają charakter pilny i wymagają zaangażowania na różnych szczeblach administracji.

Tylko skuteczne współdziałanie władz centralnych, administracji wojewody, władz samorządowych oraz parlamentarzystów w praktyce pozwoli trwale i skutecznie zakończyć dekady wykluczenia komunikacyjnego naszego regionu – min. pod tą konstatacją podpisało się już ponad 1100 obywateli

Zakończenie zbierania podpisów planowane jest na koniec lutego 2024 roku, co ma dać czas na szeroką mobilizację społeczną. Zbierane podpisy, wraz z argumentacją, zostaną przekazane odpowiednim adresatom, w nadziei na realne działania naprawcze. Autorzy petycji podkreślają, że tylko wspólne i zdecydowane działanie może skutecznie przeciwdziałać wieloletniemu wykluczeniu komunikacyjnemu regionu.

Podobne artykuły