NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Góra: „Osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć możliwość podróży w bezpiecznych i komfortowych warunkach”

Góra: „Osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć możliwość podróży w bezpiecznych i komfortowych warunkach”

Fot. UTK

Zagadnienia związane z inwestycjami kolejowymi oraz z dostępnością infrastruktury kolejowej dla osób z niepełnosprawnościami to jedne z ważnych tematów poruszanych na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

W debacie „Kolej nowych możliwości” poruszono zagadnienia związane z inwestycjami kolejowymi i ich wpływem na rozwój polskiej gospodarki. Uczestnicy panelu zgodnie podkreślali, że obecny program inwestycji prowadzonych w wielu miejscach infrastruktury kolejowej w Polsce jest imponujący.

Jest to historyczny moment, w którym się obecnie znajdujemy. Do tej pory w Polsce nie było inwestycji w takiej skali. Łączna kwota przeznaczona na modernizacje infrastruktury to 70 mld złotych. Są to zarówno prace remontowe, czy budowa i modernizacja nowych dworców – przypomniał Ignacy Góra, prezes UTK.

Jednocześnie uruchamiana jest coraz większa liczba pociągów. Z opublikowanych przez nas danych wynika, że w 2018 r. uruchomionych zostało 1,8 mln pociągów pasażerskich, czyli ponad 4 800 pociągów dziennie. Jednocześnie bezpieczeństwo przewozów jest od lat na najwyższym poziomie. Niestety przy tej skali inwestycji występuje problem związany z punktualnością pociągów. Poziom punktualności w pierwszym kwartale 2018 roku wynosił 90,14%, natomiast w IV kwartale zaobserwowaliśmy jej spadek, do poziomu 88,47%. – zaznaczył Góra.

Prezes UTK wskazał jednocześnie, że przyczyny opóźnień pociągów są bardzo złożone i nie leżą tylko i wyłącznie po stronie zarządcy infrastruktury.

W dyskusji podjęto także temat związany z możliwościami rozwoju transportu intermodalnego w Polsce oraz ze wzrostem roli intermodalu w całym transporcie ładunków.

Wszystko to, co jest wożone ponad 350 km innymi gałęziami transportu, powinno być wożone transportem kolejowym – podkreślił Ignacy Góra.

Dostępność Plus na kolei

Tematyka drugiej debaty z udziałem Prezesa UTK poświęcona była założeniom programu „Dostępność Plus”. W dyskusji poruszono problematykę poświęconą zjawisku wyłączenia społecznego, jego skali i wpływu na życie społeczno-gospodarcze. Omówiono także strategię związaną z przeciwdziałaniem jego niekorzystnego wpływu na osoby z niepełnosprawnością. Jednym z elementów programu „Dostępność Plus” są działania mające na celu zwiększenie dostępności infrastruktury kolejowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Ignacy Góra zaakcentował konieczność podejmowania działań w kontekście systemowej poprawy dostępności transportu kolejowego dla osób z niepełnosprawnością oraz o ograniczonej możliwości poruszania się.

W UTK kierujemy się zasadą, że osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć możliwość podróży w bezpiecznych i komfortowych warunkach, tak jak pozostali pasażerowie – zaznaczył Ignacy Góra.

Innym niezmiernie ważnym problemem, który ma duży wpływ na dostępność kolei, jest czytelność informacji pasażerskiej dla osób z niepełnosprawnościami.

Bez odpowiednio przekazanej informacji żadna podróż nie doszłaby do skutku. Dlatego, wspólnie z organizacjami pozarządowymi weryfikujemy dostępność stron internetowych przewoźników kolejowych i zarządcy infrastruktury m.in. pod kątem spełnienia wymaganych standardów dostępności. Zauważamy, że dzięki temu działaniu wiele stron zostało przebudowanych lub zaprojektowanych od podstaw – tak, by były one faktycznie dostępne i użyteczne dla wszystkich użytkowników – powiedział Prezes Góra.

W czasie dyskusji podjęto także próbę odpowiedzi na pytanie w jaki sposób przekonać instytucje i ich urzędników, aby dostępność traktowali jako coś ważnego?.

Część naszego zespołu stanowią osoby z różnymi niepełnosprawnościami. To pozwala nam w naturalny sposób rozmawiać o problemach, które występują w przestrzeni publicznej, a które dotyczą osób z niepełnosprawnością – podkreślił Ignacy Góra.

Obecnie osoby z niepełnosprawnościami stanowią ponad 6% pracowników. Kadra menadżerska brała udział w szkoleniach Polskiego Języka Migowego. Swobodnie się komunikujemy i wzajemnie słuchamy. Niepełnosprawności drugiej osoby nie postrzegamy jako odmienności, a jako wartość dodaną dla naszej organizacji, wartość wynikającą z różnorodności – dodał.

pc/UTK

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności