Dawniej na kolei Kolej jest dla ludzi Tabor

Gala Pary z techniką rolną i użytkową

Gala Pary z techniką rolną i użytkową Lokomobile parowe (lata 20-te XX wieku)_ fot. Archiwum Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Gala Pary 2018 odbędzie się w dniach 8-9 września 2018 r. Od sześciu lat organizowana jest przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

Od 2017 roku Gala Pary łączy w sobie galę parowozów z pokazem techniki rolnej i użytkowej. W tym roku wydarzeie organizowane przez Muzeum Kolejnictwa na Śląsku odbędzie się w dniach 8-9 września br. Gala Parowozów odbędzie się w Jaworzynie Śląskiej, a Gala Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich.

Gala jest organizowana już od sześciu lat i cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników zabytkowej kolei. To międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw. Jak pisze organizator, przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo.

Gala Pary to wydarzenie, podczas którego można zapoznać się z dawną – i przede wszystkim sprawną – techniką użytkową. Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej jest areną, na której – tradycyjnie już – prezentowane są zabytkowe, czynne lokomotywy parowe. Zorganizowane zostaną przejazdy zabytkowymi składami do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia.

W Piotrowicach Świdnickich będzie można podziwiać zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze, walce parowe, lokomobile oraz samochody użytkowe zaprezentowane z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego. Poniżej linki do programu wydarzenia oraz film promocyjny Gali.

GALA PAROWOZÓW PROGRAM
http://muzeumtechniki.pl/gala-parowozow/

GALA TECHNIKI ROLNICZEJ PROGRAM
http://muzeumtechniki.pl/gala-techniki-rolniczej/

FILM PROMOCYJNY: https://we.tl/t-xN1WImVa5c