NaKolei.pl WiadomościKonferencje i spotkania Fundacja Grupy PKP na międzynarodowej konferencji w ramach projektu ILCAD

Fundacja Grupy PKP na międzynarodowej konferencji w ramach projektu ILCAD

Redakcja

300 osób z 47 krajów wzięło udział w konferencji online, która odbyła się 10 czerwca w ramach 13. Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach (ILCAD – International Level Crossing Awareness Day). Organizatorami wydarzenia były Międzynarodowy Związek Kolei (UIC – International Union of Railways), a także Network Rail, państwowy zarządca infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii. W spotkaniu uczestniczyła Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

Podczas konferencji wystąpili prelegenci z sektora kolejowego i drogowego z trzech kontynentów, reprezentujący międzynarodowe organizacje w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Urugwaju, Maroku, Republice Południowej Afryki, Belgii, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Jako pierwszy głos zabrał François Davenne, Dyrektor Generalny UIC.

Ponieważ bezpieczeństwo jest w centrum naszej działalności, UIC i społeczność kolejowa 10 czerwca będą bardziej niż kiedykolwiek propagować kwestie dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. To nie tylko temat krajowy, ale i globalny, dlatego UIC musi zająć się tą kwestią na poziomie światowym – zaznaczył Davenne.

Na temat zarządzania przejazdami w Wielkiej Brytanii, jak również o strategii w zakresie poprawy bezpieczeństwa, mówił Robert Wainwright, Dyrektor ds. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w Network Rail. Wyjaśnił też uczestnikom konferencji hasło przewodnie tegorocznej kampanii ILCAD, które brzmi „rozproszenie uwagi”. Podkreślił, dlaczego ważnym jest, abyśmy przypominali użytkownikom przejazdów kolejowo-drogowych, by nie tracić koncentracji, gdy się do nich zbliżamy.

Zwiększanie świadomości oraz poprawa bezpieczeństwa

Interesującym momentem była prezentacja dokonana przez Vincenta Godeau’a. Doradca ds. zarządzania bezpieczeństwem przedstawił własny wynalazek o nazwie „Skrzynka ostrzegawcza”: urządzenie zabezpieczające, które ostrzega za pomocą sygnału akustycznego użytkowników przejazdów kolejowych-drogowych, że popełniają wykroczenie przechodząc przez zamknięty (lub zamykający się) przejazd. Stanowi to nowe narzędzie mające na celu zwiększenie świadomości i zmianę ryzykownych zachowań.

Wiadomość wideo, dotyczącą bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekazał zaś Jean Todt, Prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej. Natomiast Allan Spence, Dyrektor ds. kontaktów z regulatorami w Network Rail i Przewodniczący Globalnej Sieci Przejazdów Kolejowych UIC, przypomniał, że konferencja miała odbyć się w Narodowym Muzeum Kolejnictwa, znajdującym się w mieście York. Pozwoliłoby to na jeszcze lepsze omówienie kwestii związanych z poprawą bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa. Zwrócił jednak uwagę, że dzięki formie online w konferencji mogła wziąć udział większa liczba osób.

Do znaczenia konferencji i omawianych podczas spotkania zagadnień odniosła się Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP. Katarzyna Kucharek podkreśliła, że wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych wciąż stanowią poważny problem i cały czas należy szukać rozwiązań, które mogłyby zmienić tę sytuację.

Jednym z głównych zadań Fundacji Grupy PKP jest edukacja na rzecz bezpieczeństwa na terenach kolejowych, w tym na przejazdach, oraz promocja innowacyjnych rozwiązań dotyczących tego obszaru. Konferencja w ramach programu ILCAD jest doskonałą okazją do tego, by podzielić się doświadczeniami m.in. z zakresu podnoszenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Wymiana spostrzeżeń w międzynarodowym gronie daje szansę na wypracowanie rozwiązań mogących ograniczyć liczbę wypadków, również spowodowanych przez nieuwagę korzystających z infrastruktury kolejowej – dodała Katarzyna Kucharek.

Więcej wypowiedzi prelegentów, a także założenia Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach można znaleźć na uic.org oraz ilcad.org.

Mat. Fundacja PKP

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności