Infrastruktura Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe

ERTMS – jak będzie pozyskiwane finansowanie dla wdrożenia urządzeń w pojazdach?

ERTMS – jak będzie pozyskiwane finansowanie dla wdrożenia urządzeń w pojazdach? Fot. PKP PLK

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego zachęca przedsiębiorców kolejowych do zgłaszania propozycji projektów finansowanych z CEF. KE pracuje nad kwestiami związanymi z konkursem dot. finansowania montażu ERTMS z tego instrumentu.

Jak podaje Urząd, do 2030 roku system sterowania ruchem ERTMS będzie zamontowany na ponad 6,5 tys. linii kolejowych. Już za kilka lat doczekać się mamy wdrożenia systemu łączności GSM-R na ok. 15 tys. km linii.

Na zorganizowanym spotkaniu z przedsiębiorcami w branży kolejowej dyskutowano o całym projekcie wdrażania GSM-R oraz finansowaniu montażu urządzeń ERTMS w pojazdach przewoźników. Ci mieli zapoznać się i uzupełnić ankietę rozesłaną w tym miesiącu do nich przez UTK. Na jej podstawie można uzyskać informacje o przygotowaniu spółek do wdrożenia GSM-R i ETCS – zarówno pod względem finansowym czy technicznym.

W kwestii finansowania pracuje KE. W kręgu jej obecnych działań jest opracowanie założeń i priorytetów konkursu na dofinansowanie urządzeń ERTMS z CEF. Koszty kwalifikowane powinny być zwrócone z finansowania w wysokości nawet 50%. Finansowanie zostanie uruchomione w 2019 r. Zmiana systemu na GSM-R (prawdopodobnie wyłączenie obecnego nastąpi w latach 2024 lub 2026) to eliminacja pojazdów z sieci PLK, które nowego systemu nie będą posiadać.