NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Elfy 2 dla Kolei Dolnośląskich na testach między Wrocławiem a Opolem. We wrześniu z pasażerami

Elfy 2 dla Kolei Dolnośląskich na testach między Wrocławiem a Opolem. We wrześniu z pasażerami

Adrian Izydorek
Fot. Bartosz Jungiewicz

Rozpoczęły się testy na infrastrukturze PLK, nowych Elfów dla Kolei Dolnośląskich. Prowadzone są testy systemów ETCS, tak aby we wrześniu pierwsze pojazdy zabrały pasażerów na swój pokład.

W listopadzie 2021 roku rozpoczęły się testy pierwszego z trzynastu pociągów Elf 2 produkowanych przez Pesa Bydgoszcz dla Kolei Dolnośląskich. Wtedy to testy odbywały się na torze testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Początkowo zakładano, że procedury związane z testami i odbiorami uda się zamknąć do lipca br., jednak termin ten delikatnie uległ zmianie.

Owszem, potwierdzam, bo podsyłacie zdjęcia: to nowy Elf 2 jest testowany przez PESA Bydgoszcz na trasie Wrocław Główny – Opole. Pojawienie się dwóch Elfów na Dolnym Śląsku związane jest z prowadzeniem testów związanych z systemem ETCS i szkoleniem maszynistów. Planowo pojazdy przewiozą pasażerów na Dolnym Śląsku już we wrześniu – poinformował na Facebook’u Wojciech Zdanowski, Członek Zarządu Kolei Dolnośląskich.

Dwa Elfy trafiły na Dolny Śląsk, przechodzą testy systemu ETCS, aby we wrześniu wyjechać z pasażerami na regularne linie.

Jesteśmy w trakcie odbiorów fabrycznych, dwa pierwsze pojazdy w niedzielę wieczorem wyjechały z Bydgoszczy do Wrocławia. Teraz trwają testy odbiorcze na linii wyposażonej w ETCS”  – poinformował Maciej Walczak, Dyrektor Kontraktu w PESA Bydgoszcz.

Wychodzi na to, że obecnie na infrastrukturze PLK testowane są pociągi 48WEc-025 oraz 48WEc-024 (czyli ten, który był pokazany na testach na torze w Żmigrodzie).

Dla przewoźnika wzmocnienie taborowe w postaci dwóch pięcioczłonowych pojazdów może okazać się bardzo ważny, biorąc pod uwagę fakt ostatnich braków taborowych wynikających z problemów przy nieuruchamiających się Impulsach 45WE, które przechodziły naprawę P3/2 – więcej informacji.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności